Bogna Kuczyńska

Bogna Kuczyńska


Żona pastora Arka, którego od lat wspiera w pracy na rzecz zielonoświątkowej wspólnoty z ul. Siennej w Warszawie. Mama wspaniałej trójki: Moniki, Szymona oraz Piotrka. Pedagog specjalny, psychoterapeuta, dyrektor Chrześcijańskiej Poradni przy Zborze Stołecznym KZ, wykładowca w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej, zajmuje się nadzorowaniem administracji zborowej, śpiewa i sprawuje opiekę duszpasterską w chórze Sienna Gospel Choir.


 • Jak sobie radzić z trudnymi emocjami w czasie pandemii i izolacji?

  Jak sobie radzić z trudnymi emocjami w czasie pandemii i izolacji?

  Nagle, bez wcześniejszego przygotowania zmienił się świat, do którego byliśmy przyzwyczajeni.


 • Czy chrześcijanie powinni się angażować w życie społeczne?

  Czy chrześcijanie powinni się angażować w życie społeczne?

  Obserwując debatę publiczną i jej wartości, chrześcijanie mogą zadawać sobie pytanie - czy przez aktywny udział się w życiu społecznym i politycznym realizujemy dane przez Boga powołanie, czy przeciwnie - niebezpiecznie ulegamy wpływom tego świata?


 • Moje nastoletnie dziecko nie chce chodzić do kościoła. Co robić?

  Moje nastoletnie dziecko nie chce chodzić do kościoła. Co robić?

  Młody człowiek, który nigdy nie doświadczył Boga, może być zwyczajnie znudzony „religijnością”.


 • W poszukiwaniu własnej wartości

  W poszukiwaniu własnej wartości

  Brak pewności siebie powoduje, że chcemy ją zyskać za wszelką cenę. Zaczynamy widzieć świat przez pryzmat własnego „Ja” i skupiać się tylko na tych informacjach, które potwierdzają lub negują naszą wartość.


 • Masturbacja

  Masturbacja

  Wszyscy mają z tym problem, ale nikt nie chce o tym mówić. Masturbacja i pornografia to zagadnienia, które dotyczą tego, co ukryte, intymne, a dodatkowo powiązane zwykle z poczuciem winy.


 • Egzorcyzmy czy psychoterapia?

  Egzorcyzmy czy psychoterapia?

  Jak odróżnić wpływ złego ducha od zaburzeń psychicznych, które potrafią być równie niszczące, ale wymagają zupełnie innego postępowania?


 • Gdy grzesznik służy Bogu

  Gdy grzesznik służy Bogu

  Cierpienie, wynikające także ze świadomości własnej grzeszności i popełnianych błędów, jest sytuacją, w której Bóg może kształtować nasz charakter - jeśli tylko Mu na to pozwolimy.


 • Wierzę w cuda

  Wierzę w cuda

  Wierzę w cuda, wierzę w Boże nadnaturalne działanie. Wierzę, że modlitwa o chorych przynosi uzdrowienie. Wierzę w dary Ducha Świętego, którymi Bóg obdarowuje swój Kościół, jak chce i kiedy chce. W co nie wierzę, a nawet, czego się obawiam?


 • Wolny dzień

  Wolny dzień

  Obudziłam się z piękną myślą. Wolny dzień. Pierwszy od dłuższego czasu. Nic nie muszę. Żadnych spotkań, wizyt, zobowiązań. Cudownie. Dzień dla mnie.


 • Kochaj

  Kochaj

  Czy zastanawialiście się, kiedy najbardziej denerwuje was bałagan w domu, kierowcy na ulicach, urzędnicy w okienkach? Kiedy najłatwiej wybuchnąć na dziecko, męża, żonę, sąsiada, pracownika? Zazwyczaj są to sytuacje, w których nie radzimy sobie z własnymi emocjami.


 • Homoseksualizm - co na to Kościół?

  Homoseksualizm - co na to Kościół?

  Kilkadziesiąt lat temu homoseksualizm postrzegany był jako dewiacja czy patologia. Obecnie w kulturze zachodniej orientacja seksualna traktowana jest jako osobisty wybór jednostki, gwarantowany przez prawa obywatelskie. Jak do tej kwestii mogą się dziś odnieść chrześcijanie?


 • Bój się Boga!

  Bój się Boga!

  Lęk, który wymyka się spod kontroli, potrafi stać się osią, wokół której zaczyna obracać się życie człowieka, pozbawiając go wszystkiego, co do tej pory było dla niego cenne. Ale nie zawsze uczucie lęku czy strachu jest złe.


 • Nie chodź po krzakach

  Nie chodź po krzakach

  Nie każdy miał szczęśliwe, bezpieczne dzieciństwo, nie wszystkie pierwsze doświadczenia były dobre. Nie zmienimy swojej pamięci. Dzięki Bogu, możemy zdobyć nowe, pozytywne doświadczenia, stworzyć nowe połączenia w mózgu, nauczyć się nowych nawyków. Ale bądźmy realistami, nasza historia nie zniknie. Możemy ją tylko dobrze wykorzystać.


 • Piknik na Golgocie

  Piknik na Golgocie

  To, co łączy wszystkich fundamentalistów, niezależnie od wyznawanych poglądów, to chęć narzucenia swojego zdania i zmuszenie innych, by myśleli tak jak ja. Formy działania też są podobne - zakazać, spalić, zniszczyć, wycofać z druku, ocenzurować.


 • Poszukuj mądrości i myśli

  Poszukuj mądrości i myśli

  Uważaj na ludzi, którzy zachęcają cię do wyłączenia myślenia. Kiedy człowiek nie myśli i nie podejmuje własnych decyzji, to w pewien sposób decyduje, by inni robili to za niego. Pustka jest niebezpieczna.


 • O Festiwalu Nadziei, przebudzeniu i niespełnionych oczekiwaniach

  O Festiwalu Nadziei, przebudzeniu i niespełnionych oczekiwaniach

  Muszę się przyznać, że dość długo żyłam w kompletnej nieświadomości, jakiego rodzaju emocje wywołuje odbywający się właśnie Festiwal Nadziei. Tych negatywnych, bo pozytywne wydawały się oczywiste.


 • Gender w małżeństwie

  Gender w małżeństwie

  Co to znaczy być mężem, być żoną? Czym różnią się od siebie te role? Czy warto trzymać się sztywno ról kulturowych? Co na to Biblia?


 • Z tęczą w tle

  Z tęczą w tle

  Na marszu z okazji Święta Niepodległości po raz kolejny spłonęła tęcza na placu Zbawiciela. Zaprojektowana przez Julitę Wójcik, miała uświetnić polską prezydencję w Unii Europejskiej.


 • Zdejmij buty

  Zdejmij buty

  Cierpienie, temat, którego nie lubimy, a już o wiele łatwiej być jego teoretykiem niż praktykiem. Fundamentaliści chrześcijańscy będą nas przekonywać, że musimy się bardziej starać i przestrzegać określonego zbioru zasad, charyzmatycy zaś, że musimy bardziej oddać się Bogu i doświadczać Jego mocy.


 • Depresja. Czas coś zmienić.

  Depresja. Czas coś zmienić.

  Noc ducha, demon w ciągu dnia, brak nadziei, ciemność, rozpacz, strach, apatia – depresja. Może dotknąć każdego. Chorują na nią zarówno biedni, jak i bogaci. Samotni i posiadający rodziny, młodzi, starzy, kobiety, mężczyźni. Zwykli ludzie i wybitne jednostki. Pomimo tego, że chcielibyśmy żeby było inaczej: wierzący i niewierzący.


 • O jedności

  O jedności

  Czy zabiegać o jedność za wszelką cenę? Na czym polega prawdziwa jedność? Tekst z inspiracji życiem i kazaniem.

   


 • Tatuaż

  Tatuaż

  Nieszkodliwy kaprys czy lekkomyślne naśladowanie pogańskich zwyczajów: czy chrześcijanin może sobie zrobić tatuaż?


 • Target Jezusa

  Target Jezusa

  Jakiś czas temu pewien młody człowiek z naszego zboru, bardzo oddany służbie, zaangażowany, przyprowadził do jednego z pastorów bezdomnego człowieka, którego spotkał na ewangelizacji ulicznej. Bardzo przejął się jego sytuacją i obiecał pomoc.


 • Autopromocja

  Autopromocja

  Kolejna przesyłka z ulotkami. Następna porcja zaproszeń na konferencje, szkolenia, wydarzenia kościelne - od chrześcijan dla chrześcijan. Ulotki z roku na rok są coraz bardziej profesjonalne, coraz mocniej przyciągają wzrok. Czytam i zastanawiam się, co mi nie pasuje. I już wiem – widzę coraz więcej zachwytu nad człowiekiem.


 • Wdzięczność

  Wdzięczność

  Jedną z moich ulubionych książek w dzieciństwie była powieść „Pollyanna” Eleanor H.Porter. To historia o dziewczynce, która bawi się w grę w zadowolenie.


 • Cena rozwodu

  Cena rozwodu

  Rozwód jest złem. Zawsze. Nawet wtedy, gdy odejście wydaje się być mniej bolesne niż pozostanie w związku. Rozwód jest porażką, utratą zaufania do drugiej osoby, utratą wiary w miłość, wiąże się z cierpieniem, krzywdą, gniewem, strachem, poczuciem winy, a czasem z depresją.


 • Sprawdzam

  Sprawdzam

  Trudne sytuacje w naszym życiu są sprawdzianem naszej wiary. Ten sprawdzian jest nie tyle potrzebny Bogu, który wie o nas wszystko, ile nam, którzy często mamy o sobie całkiem niezłe wyobrażenie.


 • Pocieszenie

  Pocieszenie

  Kiedy spotyka nas coś złego - choroba, strata kogoś bliskiego, jakiś kres marzeń, zawiedzione nadzieje - wtedy szczególnie mocno potrzebujemy bliskości Boga. Błagamy o Jego obecność, o znak, że jest blisko nas, że nie pozwoli, by pochłonęła nas rozpacz. Prosimy, by niósł nas na skrzydłach swojej miłości, tchnął nadzieję.


 • Jest różnica

  Jest różnica

  Kiedy przychodzi Duch Święty i dotyka naszego serca, często puszczają nasze wewnętrzne zabezpieczenia i blokady. Z radości potrafimy klaskać, skakać i tańczyć, choć być może na codzień jesteśmy ludźmi stonowanymi i ułożonymi. Zaczynamy płakać choć zazwyczaj bardzo się pilnujemy żeby „sobie radzić” i nie okazywać słabości.


 • Na świecie, ale nie ze świata

  Na świecie, ale nie ze świata

  Jezus wiedząc, że w niedługim czasie odejdzie do Ojca, modli się o swoich uczniów i ludzi, którzy w niego uwierzą w kolejnych pokoleniach. Mówi, że zostawia ich na świecie, choć nie należą oni do tego świata, tak jak i on do niego nie należy. Na świecie, ale nie ze świata - o co tutaj chodzi?


 • Bez zobowiązań

  Bez zobowiązań

  Oglądałam ostatnio program w TV, w którym trzy znane kobiety wypowiadały się na temat zasadności zawierania związków małżeńskich, wszystkie były po tzw. przejściach, zatem zgodnie stwierdziły: żadnych zobowiązań, nigdy więcej.


 • Siedemdziesiąt siedem razy siedem

  Siedemdziesiąt siedem razy siedem

  Środowy wieczór, zimno, pada deszcz, miasto kompletnie zakorkowane. Mimo to wielu dzielnym kobietom udało się dotrzeć do kościoła przy ul. Siennej. Przyjechały na konferencję z udziałem Kitty Chappell poświęconą przebaczeniu.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.