Daniel Kalinowski

Daniel Kalinowski


Jego pasją jest studiowanie Pisma Świętego. Skończył teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (2009) i na Uniwersytecie Bangor w Wielkiej Brytanii (2012), jest doktorantem na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, wykłada w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej (od 2010) i jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Studia Theologica Pentecostalia”.


 • Szatan od podstaw

  Szatan od podstaw

  Pojawienie się na kartach biblijnych postaci szatana jako osoby wrogiej człowiekowi stało się okazją, aby opowiedzieć o jego historii i przyszłości. Czyli o czymś co nazwać możemy upadkiem szatana oraz jego ostateczną klęską.


 • Nowymi językami mówić będą

  Nowymi językami mówić będą

  Fenomen mówienia innymi językami nieustannie domaga się ponownej analizy. Dla osób, które otrzymały ten charyzmat jest on dowodem na bycie obdarowanym przez Ducha Świętego. Czasami w osobach postronnych, szczególnie tych nienależących do ruchu zielonoświątkowego, języki budzą niepokój i pytania o ich naturę.


 • Pan zaopatruje

  Pan zaopatruje

  Historia o Abrahamie i ofiarowaniu Izaaka rodzi zawsze wiele pytań, szczególnie u osób, które chcą wykazać, że Bóg Biblii jest Bogiem okrutnym, ale też wśród zwykłych wiernych, którzy zastanawiają się jak to możliwe, że dobry Bóg mógł chcieć ofiary z dziecka.


 • Z czym zmagają się zielonoświątkowcy

  Z czym zmagają się zielonoświątkowcy

  W początkach nowego millenium, ruch zielonoświątkowy obchodził 100 lecie swego istnienia. Co się zmieniło w pentekostalizmie od czasu jego właściwego powstania, czyli od 1901 roku w Topece (albo 1906 na Azusa Street)? Jakie problemy wymagają obecnie debaty?


 • Dziwaczna bablanina na językach

  Dziwaczna bablanina na językach

  Równo sto dziewięc lat temu Los Angeles Times opublikował artykuł na temat dziwacznych wydarzeń rozgrywających się w wielkiej stodole przy Azusa Street.


 • Chopiec, który wrócił z nieba, nigdy w nim nie był

  Chopiec, który wrócił z nieba, nigdy w nim nie był

  Alex Malarkey ponad 10 lat temu uczestniczył w wypadku, po którym znalazł się w śpiączce. Po wybudzeniu opowiadał, że był w niebie, rozmawiał z Jezusem, ale wrócił. Parę dni temu chłopiec przyznał, że wszystko zmyślił, a wydawca jego książki „Chłopiec, który wrócił z nieba" wycofuje egzemplarze ze sprzedaży - wcześniej sprzedając miliony kopii, dając zarobić ojcu Alexa.


 • Kto pierwszy przyniósł drzewko do domu?

  Kto pierwszy przyniósł drzewko do domu?

  Skąd wzięła się w ludziach potrzeba wnoszenia do domu i eksponowania drzewka świątecznego?


 • Jahwe cwałujący na obłoku

  Jahwe cwałujący na obłoku

  Stary Testament kilkakrotnie opisuje pojawienie się Boga, są to tzw. teofanie. Bóg ukazuje się osobiście przy okazji wielu ważnych wydarzeń. Ciekawość rozbudzają elementy towarzyszące teofaniom Boga JHWH, np. boski środek transportu.


 • Charlie Hitler Chaplin

  Charlie Hitler Chaplin

  Na początku XX wieku Chaplin spopularyzował noszenie krótkiego wąsika, który potem zaczął nosić Hitler. A w jaki sposób już później, w 1940 roku, słynny komik odniósł się do działań dyktatora?


 • Biblijny psalm na dyskotekowym parkiecie

  Biblijny psalm na dyskotekowym parkiecie

  Lubię znajdować związki między różnymi na pozór oderwanymi od siebie rzeczami. Często udaje się połączyć wiele rzeczy za pomocą Biblii. Tym razem parę słów o tym co ma wspólnego Psalm 137, obecna sytuacja na Bliskim Wschodzie i ... festiwal w Sopocie.


 • Paweł na Areopagu mówi o Zeusie

  Paweł na Areopagu mówi o Zeusie

  W poprzednim moim krótkim tekście pokazałem w jaki sposób Łukasz, autor Dziejów Apostolskich, niczym dramaturg teatralny w roli deus ex machina obsadził Jezusa Chrystusa. Dla ewangelicznie wierzących chrześcijan takie zdanie może brzmieć szokująco. Nie zamierzam jeszcze rozładowywać napięcia, ponieważ mam w zanadrzu kilka ciekawostek.


 • Deus ex machina na drodze do Damaszku?

  Deus ex machina na drodze do Damaszku?

  Pismo Święte stało się źródłem dla wielu klasycznych archetypów, wielu powiedzeń, ale także, czego często nie jesteśmy świadomi, samo czerpało z innych klasycznych ówcześnie źródeł. Czy jednak Jezus faktycznie cytował Eurypidesa w słowach kierowanych do Szawła?


 • Proste chrześcijaństwo?

  Proste chrześcijaństwo?

  Andrew Sullivan, liberalny katolik, blogger, w kwietniu 2012 roku w amerykańskim wydaniu Newsweeka publikuje swój artykuł pt. "Christianity in Crisis".


 • Raj utracony - nawet parki pamiętają

  Raj utracony - nawet parki pamiętają

  Czy zastanawiała was kiedyś idea parku? Dlaczego w miastach mamy parki? Żeby być precyzyjnym, dlaczego w KAŻDYM mieście jest park? Dlaczego wszystkie wyglądają podobnie?


 • Dlaczego Bóg kazał 2 niedźwiedziom rozszarpać 42 dzieci?

  Dlaczego Bóg kazał 2 niedźwiedziom rozszarpać 42 dzieci?

  Jak dobry Bóg mógł dokonać tak potwornej rzeczy? Czy występek tych dzieci był aż tak poważny, że musiała spotkać ich śmierć - i to jeszcze w taki sposób?


 • Kto nie ma miecza, niech kupi

  Kto nie ma miecza, niech kupi

  Jak mamy rozumieć polecenie Jezusa? Czy nie stoi ono w sprzeczności z tym co wcześniej sam powiedział podczas kazania na górze, że mamy nadstawiać drugi policzek? 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.