Nauka
Jak Żydzi zniknęli z Iraku - refleksja o Bogu historii
Historia, Judaizm
W 1951 większość irackich Żydów zmuszona została do opuszczenia kraju. Stali się w ofiarami przemocy, wypędzeń i konfiskat. Patrząc po ludzku, to kolejny dramat, który stał się udziałem tego narodu. Jest też inna perspektywa.
Refleksja na 70. rocznicę odrodzenia Izraela
Społeczeństwo, Blisko Boga, Historia
Mija 70. rocznica odrodzenia się państwa Izrael. W kontekście Bożych proroctw - to coś o kapitalnym znaczeniu dla nas i całego świata.
Billy Graham. Refleksja na pożegnanie.
Społeczeństwo, Historia, Kościół
21. lutego nad ranem, kilka miesięcy przed swoimi setnymi urodzinami, odszedł do wieczności duchowy gigant - pastor i kaznodzieja Billy Graham.
Moja „mała ojczyzna" z reformacją w tle
Historia, Miejsce na ziemi
Gaśno jest jedną z ponad 100 miejscowości Mazowsza ujętych w katalogu zabytków osadnictwa holenderskiego w Polsce. Menonici, a także przedstawiciele innych grup wyznaniowych wyrosłych na gruncie reformacji, zmienili nieco strukturę wyznaniową arcykatolickiego Mazowsza.
Prawdy wiary: Jezus - Syn Boży
Blisko Boga, Historia
Wciąż budzi kontrowersje. Wciąż jest znakiem sprzeciwu. Wciąż fascynuje. Jezus z Nazaretu - prawdziwy człowiek - którego istnienia nie kwestionuje dziś żaden z poważnych historyków. I zarazem – prawdziwy Bóg – jak wierzą chrześcijanie.
Debata geniuszy: nauka i wiara
Nauka
Już 14 listopada w emocjonującej debacie zmierzy się dwóch wielkich naukowców: znakomity polski astronom, zaangażowany w działania środowiska laickiego i ateistycznego, prof. dr hab. Michał Różyczka (CAMK PAN) oraz prof. John Lennox (University of Oxford), matematyk, filozof i teolog, który debatował wcześniej m.in. z Richardem Dawkinsem i Christopherem Hitchensem.
Trek przez pustynię
Historia
Mennonici pokonali podczas wielkiego treku przeszło 3200 kilometrów i nie mieli żadnego pojęcia o życiu i kulturze ludów, do których zmierzali. Przemierzali pustynie i góry, walcząc o życie twardym klimacie środkowej Azji. Towarzyszyła im nadzieja rychłego spotkania z Panem i pieśń “Przez pustynię wędrujemy”.
Pamiętaj i praktykuj
Historia
Halloween, Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny - przełom października i listopada obfituje w święta, które budzą w nas wiele refleksji i silne emocje.
Fenomen Jezusa
Nauka
Czym są tajemnicze fenomeny przesycone i w jaki sposób ich badanie doprowadziło francuskiego filozofa Jeana-Luka Mariona do osoby Jezusa Chrystusa?
Historycy o Jezusie
Historia
Prawie żaden ze współczesnych historyków nie kwestionuje istnienia Jezusa. Jednak w niektórych publikacjach prasowych, dyskusjach internetowych czy nawet książkach wciąż pojawiają się teorie rodem z XIX wieku, które poddają w wątpliwość historyczność Nauczyciela z Nazaretu.
Cytat po prostu
Historia
Przed kilkoma laty pewien duchowny chrześcijański, profesor, w związku ze skuszeniem przez służby państwowe, a następnie zatrzymaniem i sądzeniem pewnej polskiej parlamentarzystki, napisał, co następuje:
Męczennicy czasów PRL
Historia
Gdy przed rokiem 1989 czyli przed zmianą ustroju społeczno-politycznego w naszym kraju przedstawiano dzieje kościołów ewangelikalnych w Polsce, to w odniesieniu do lat 1950-1953 posługiwano się swego rodzaju eufemizmem.
O potrzebie prawdziwego opisu
Historia
Jest sprawą jasną, że byłoby bardzo dobrze, gdyby w 1945 roku Państwo dokonało względem zielonoświątkowców prawnego uznania. Niestety, tak się nie stało. W Polsce Ludowej funkcjonowała negatywna opinia o naszych wspólnotach, przejęta wprost z okresu międzywojennego.
Kim nie był Kalwin
Historia
W związku z pięćsetną rocznicą urodzin Jana Kalwina nakładem Wydawnictwa Naukowego SEMPER, we współpracy z Kościołem Ewangelicko-Reformowanym, ukazała się publikacja pt. “Jan Kalwin. Studium kształtowania kultury zachodu”.