Biblijny psalm na dyskotekowym parkiecie
Kadr z filmu “The Islamic State”, VICE News, Youtube

Biblijny psalm na dyskotekowym parkiecie

Daniel Kalinowski 17 września 2014

Lubię znajdować związki między różnymi na pozór oderwanymi od siebie rzeczami. Często udaje się połączyć wiele rzeczy za pomocą Biblii. Tym razem parę słów o tym co ma wspólnego Psalm 137, obecna sytuacja na Bliskim Wschodzie i ... festiwal w Sopocie.

Rzeka Eufrat miała swoje źródło w armeńskich górach niedaleko szczytu Ararat. Płynęła ona przez Asyrię, Babilon i wpadała do zatoki perskiej [mapka]. Gdy śniegi gór armeńskich topiły się, rzeka Eufrat niosła dużo więcej wody niż mogło pomieścić jej koryto. Nadmiar wylewał się z niego i docierał aż do izraelskich nizin wszystko zalewając. Przez to Eufrat zyskał przydomek "Potop", ale także stał się symbolem sądu.

Ponieważ ten lud wzgardził cicho płynącymi wodami Syloe i drży przed Resynem i synem Remaliasza, przeto Pan sprowadzi na nich wody Rzeki, potężne i wielkie, króla asyryjskiego i całą jego potęgę. I wystąpi ze wszystkich swoich koryt, i wyleje ze wszystkich swoich brzegów. I wedrze się do Judy, zaleje i wzbierze, będzie sięgać aż do szyi, a rozpostarte jego skrzydła pokryją na całą szerokość twój kraj, o Immanuelu (Iz 8,6-8).

Izraelici wzięci do niewoli babilońskiej zostali do niej zaprowadzeni właśnie przez tę rzekę. Kilkukrotnie motyw ten pojawia się w Psalmach i Księdze Izajasza. Ponownie Eufrat jako symbol sądu pojawia się jeszcze w Objawieniu Jana 9,14. Nie jestem zwolennikiem tzw. egzegezy gazetowej, ale jak czytam opisy wojsk tych aniołów i oglądam relacje z działań radykalnych islamistów w Iraku i Syrii, to trochę ciary mnie jednak przechodzą.

Ale wracając do Eufratu, Izraelici będący w niewoli babilońskiej spotykali się nad brzegiem rzeki i śpiewali pieśni żałobnej. Gdzieś przeczytałem, że były to pierwsze nabożeństwa. Potem gdzieś indziej, że raczej nie. Ale, o ironio! Co by sobie pomyśleli autorzy tej pieśni, gdyby wiedzieli, że będą ją potem śpiewać na dyskotekach i festiwalu w Sopocie!

Daniel Kalinowski

Autor: Daniel Kalinowski

Jego pasją jest studiowanie Pisma Świętego. Skończył teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (2009) i na Uniwersytecie Bangor w Wielkiej Brytanii (2012), jest doktorantem na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, wykłada w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej (od 2010) i jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Studia Theologica Pentecostalia”.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.