Proste chrześcijaństwo?

Proste chrześcijaństwo?

Daniel Kalinowski 20 czerwca 2014

Andrew Sullivan, liberalny katolik, blogger, w kwietniu 2012 roku w amerykańskim wydaniu Newsweeka publikuje swój artykuł pt. "Christianity in Crisis".

Diagnozuje w nim współczesne chrześcijaństwo, a właściwie jego amerykańskie przejawy. Kościół rzymskokatolicki ze swą obsesją na punkcie życia seksualnego innych, zabraniający używania środków antykoncepcyjnych i zakazujący in-vitro, tonie w seks-skandalach. Ewangelikalni chrześcijanie z przedmieść wyznają ewangelię sukcesu ucząc, że przestrzeganie przykazań Jezusa prowadzi do bogactwa. Inni protestanci - ci z tzw. Bible Belt - do bólu literalnie interpretując Biblię, sami wykluczają się z dialogu światopoglądowego upierając się, że Ziemia ma 6 tys. lat. Jeszcze inni wyżej cenią czystość doktrynalną nad prawa jednostki.

Sullivan kontrastuje te problemy z cudownie prostym przekazem Jezusa - żyj i kochaj, wyrzekaj się władzy, bądź skromny i pokorny. Być chrześcijaninem to żyć normalnym życiem, kochać Boga i ludzi, nie być religijnym, ale iść za Jezusem.


Czy zgadasz się z diagnozą Sullivana? Czy jego spostrzeżenia mogą być trafne wobec sytuacji polskiego Kościoła? Wypowiedz się!

Cały artykuł w języku angielskim: Andrew Sullivan "Christianity in crisis"

Daniel Kalinowski

Autor: Daniel Kalinowski

Jego pasją jest studiowanie Pisma Świętego. Skończył teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (2009) i na Uniwersytecie Bangor w Wielkiej Brytanii (2012), jest doktorantem na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, wykłada w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej (od 2010) i jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Studia Theologica Pentecostalia”.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.