Weronika Czajko

Weronika Czajko


Kiedyś sięgnęła po Pismo Święte i tak odkryła Jezusa jako Boga i Przyjaciela. Korzysta z różnych mediów i designu, by o Nim opowiadać. Lubi dobrą kuchnię. Często myśli o Południowej Afryce, gdzie pracowała jako misjonarka. Żona Szczepana, mama Franka i Joasi. Związana z kościołem przy ul. Siennej w Warszawie.


  • Czym jest prawdziwy post?

    Czym jest prawdziwy post?

    Możesz przyjąć jakiś program żywieniowy lub spróbować wytrwać w jakiejś dyscyplinie, ale tego rodzaju postanowienia podejmujemy nie tyle dla Boga, co dla siebie.


  • Miłość i ból na Dzień Matki

    Miłość i ból na Dzień Matki

    Na każdą mamę przypada pewnie choć jedna kobieta, która nie jest nazywana mamą, i która z tego powodu cierpi.


  • Aborcja, sumienie, wolność

    Aborcja, sumienie, wolność

    Znów rozmawiamy o aborcji. A może bardziej krzyczymy, niż rozmawiamy.


  • Polityka i kościół?

    Polityka i kościół?

    Często, a szczególnie w okresie kampanii wyborczych, słyszymy i sami powtarzamy stwierdzenie: „Kościół nie powinien mieszać się do polityki”. Tylko czy zastanawiamy się, jaki jest jego sens?


  • Noc w ogrodzie

    Noc w ogrodzie

    To właśnie ten cichy, odosobniony ogród, w którym Jezus modlił się już wcześniej, stał się świadkiem najbardziej dramatycznej modlitwy, najbardziej obłudnej zdrady i największego aktu religijnego tchórzostwa w historii. To tutaj rozegrała się tragedia zmagań przerażonego Jezusa-człowieka z odwiecznym przeznaczeniem Jezusa-Boga.


  • Trzydzieści srebrników

    Trzydzieści srebrników

    Historia pojmania i egzekucji Jezusa mówi więc tak samo wiele o mroku, w którym znalazło się zniewolone ludzkie serce, jak o ciemności, która ogarnęła instytucje państwowe i religijne. Mówi o niesprawiedliwości, wyzysku i brudnych postępkach...


  • Deklaracje bez pokrycia

    Deklaracje bez pokrycia

    Piotr, jak wielu z nas, źle znosił przedłużające się milczenie. Czuł się wtedy ponaglony, by coś powiedzieć - cokolwiek, choćby głupiego.


  • Król przybywa

    Król przybywa

    Może wydaje ci się, że ten pocieszny osiołek, to całe uniżenie, to tylko gra. Że gdy tylko nadarzy się okazja, Jezus wyciągnie miecz i wejdzie w rolę niszczyciela.


  • Zapach śmierci

    Zapach śmierci

    Wkrótce mnie zabiją - powtarzał cierpliwie, na różne sposoby Jezus, a oni jakby nie słyszeli. A gdy słyszeli, zaprzeczali gwałtownie, jak Piotr: „Miej litość nad sobą, Panie! Nie przyjdzie to na ciebie” (Mt 16,22).


  • Czy samobójców czeka wieczne potępienie?

    Czy samobójców czeka wieczne potępienie?

    Wiadomość o samobójczej śmierci Robina Williamsa została przyjęta z wielkim smutkiem i niedowierzaniem. To dobry moment, by porozmawiać o pragnieniu śmierci i rozpaczy, która zdaje się pochłaniać człowieka jak czarna dziura. Czy Ci, którzy doświadczają takich uczuć, są odrzuceni przez Boga? A co z tymi, którzy tym uczuciom ulegli?


  • Sytuacja chrześcijan w Iraku coraz gorsza: list od pastora z Bagdadu

    Sytuacja chrześcijan w Iraku coraz gorsza: list od pastora z Bagdadu

    "Całe rodziny koczują na ulicach, w szkołach i w parkach. Także wszystkie kościoły zamieniły się w tymczasowe obozowiska. Postępowanie oprawców z IS ujawnia się dopiero teraz, ale już od pewnego czasu w Sinjar dochodziło do porwań naszych kobiet i młodych dziewcząt, które następnie sprzedawano jako niewolnice. W górach z głodu i pragnienia ginie wiele dzieci i osób starszych" - pisze pastor Farouk.


  • Żegnaj, Burger King?

    Żegnaj, Burger King?

    Osoby o skłonnościach homoseksualnych nie powinny być potępiane, ale przyjmowane przez Kościół ze zrozumieniem i współczuciem. Kontrowersyjna reklama to jednak więcej niż lekcja szacunku - ewangeliczni amerykanie odczytują ją jako filmik propagandowy, afirmujący homoseksualny styl życia, a zwłaszcza homoseksualne rodzicielstwo.


  • W Mosulu nie ma już chrześcijan - po raz pierwszy od I w.n.e.

    W Mosulu nie ma już chrześcijan - po raz pierwszy od I w.n.e.

    W ostatnich dniach, podczas gdy uwaga świata skupiała się na konfliktach w Strefie Gazy i na Ukrainie, sytuacja chrześcijan w południowym Iraku uległa gwałtownemu pogorszeniu. Tysiące rodzin musiały uciekać z Mosulu, zamieszkiwanego przez wyznawców Chrystusa od starożytności.


  • Uszy słonia, czyli domowy naan

    Uszy słonia, czyli domowy naan

    Uszy słonia to domowa wersja indyjskich placków naan. Drożdżowe, słodkawe, polane aromatycznym masłem są doskonałym dodatkiem do pikantnych dań (do curry oczywiście najlepszym) - ale nie tylko.


  • Wakacje z maluchem

    Wakacje z maluchem

    Czy można i warto podróżować z maluchem, który i tak później nie będzie pamiętał nic z miejsca, które odwiedził? Zdecydowanie tak!


  • Twoje dzieci są twoją misją

    Twoje dzieci są twoją misją

    Możesz myśleć o swoich dzieciach: nieba bym im przychylił, kocham je najbardziej na świecie, wiem co dla nich najlepsze. Tymczasem jest Ktoś, kto kocha je jeszcze bardziej niż ty. Ktoś, kto będzie dla nich lepszym doradcą i lepszym przyjacielem. Ktoś, kto naprawdę będzie w stanie zapewnić im przyszłość i szczęście - na całą wieczność.


  • Nie zgubisz się w tłumie

    Nie zgubisz się w tłumie

    Dzięki uczestniczeniu w spotkaniach, na których nie jesteś anonimowy, uczysz się stawiać z ufnością kolejne kroki wiary. Masz większą motywację, by przełamywać własne obawy i podejmować decyzje, które stają się błogosławieństwem dla twojego życia!


  • Trek przez pustynię

    Trek przez pustynię

    Mennonici pokonali podczas wielkiego treku przeszło 3200 kilometrów i nie mieli żadnego pojęcia o życiu i kulturze ludów, do których zmierzali. Przemierzali pustynie i góry, walcząc o życie twardym klimacie środkowej Azji. Towarzyszyła im nadzieja rychłego spotkania z Panem i pieśń “Przez pustynię wędrujemy”.


  • Święty Mikołaj

    Święty Mikołaj

    Jeśli przybysz z obcej kultury odwiedziłby naszą cywilizację w okresie Bożego Narodzenia, pomyślałby, że to święto brodatego starszego pana w czerwonym kożuchu.


  • Pamiętaj i praktykuj

    Pamiętaj i praktykuj

    Halloween, Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny - przełom października i listopada obfituje w święta, które budzą w nas wiele refleksji i silne emocje.

     


  • Czy zagraża nam islam?

    Czy zagraża nam islam?

    Jakiś czas temu w Syrii brutalnie zamordowano czternastoletniego chłopca, ulicznego sprzedawcę kawy. Powiedział koledze, że “nawet prorokowi nie dałby kawy za darmo”. Żołnierze zareagowali natychmiast. Po trwających dobę torturach nastąpiła publiczna egzekucja. Nie pomogły błagania matki, która wyjaśniała, że to tylko dziecko.


  • Chrześcijanin antysemita?

    Chrześcijanin antysemita?

    Ledwie siedemdziesiąt kilka lat temu w Warszawie funkcjonował świat za murem, który nazwano Gettem. Jeden z bardziej dramatycznych przykładów przestrzeni izolacji, do której wpychała nienawiść, a z której wyprowadzała śmierć.


  • Antykoncepcja po chrześcijańsku

    Antykoncepcja po chrześcijańsku

    Antykoncepcja w małżeństwie, a może lepiej: świadome i odpowiedzialne traktowanie płodności przez męża i żonę to temat, który wciąż jest przedmiotem wielu dyskusji zarówno medycznych, jak i etycznych. Co z tych debat wynika dla ludzi wierzących?


  • Współczesne niewolnictwo

    Współczesne niewolnictwo

    Liczbę niewolników szacuje się obecnie na 27-30 milionów. To więcej niż wieki temu, w czasach rozkwitu transatlantyckiego handlu ludźmi do USA i Wielkiej Brytanii. To również więcej, niż liczba ofiar Holocaustu czy ludobójstwa w Ruandzie.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.