Tomasz Żółtko

Tomasz Żółtko


Muzyk, kompozytor, poeta, teolog i publicysta. Jedna z najbardziej barwnych i niekonwencjonalnych postaci współczesnej piosenki autorskiej. Wiele z jego utworów zmusza do refleksji, krytycznego spojrzenia na siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Szczęściarz zakochany nieprzytomnie w swojej Żonie i dwójce dzieci. Ideowy chrześcijanin, naśladowca Chrystusa. Przeciwnik fundamentalizmów we wszelkiej postaci, za co bywa zwalczany i potępiany przez różnych ortodoksów. Natomiast przez osoby areligijne często postrzegany jako dewota. Klasyczny samotny wilk. Wydał do tej pory trzynaście płyt oraz sześć zbiorów wierszy. W internecie na www.facebook.com/TomaszZoltko oraz www.tomekz.com.pl.


  • Zanim powiesz lub napiszesz: 10 punktów o obmowie

    Zanim powiesz lub napiszesz: 10 punktów o obmowie

    Co zrobić, jeśli jest się publiczne znieważanym, oskarżanym o przewiny, których nigdy się nie popełniło? Jak postąpić, gdy jest się niesprawiedliwie i złośliwie krytykowanym? Szczególnie, jeżeli dotyczy to tzw. „współwyznawców”, a więc osób, z którymi wspólnie - o zgrozo - wybieramy się do nieba.


  • Pochylam się przed... Natalią Przybysz

    Pochylam się przed... Natalią Przybysz

    No i oczywiście stało się. Dla jednych, Natalia Przybysz została w ciągu jednego dnia bohaterką walki o prawa kobiet, dla drugich szmatą niegodną miana człowieka.


  • Atrofia doczesności - nowa płyta Tomka Żółtko

    Atrofia doczesności - nowa płyta Tomka Żółtko

    Z Tomkiem Żółtko, muzykiem, autorem tekstów i poetą, felietonistą Niebo i Ziemia, rozmawiamy o jego nowej płycie.


  • Nie tylko dla tchórzy, nie tylko dla herosów

    Nie tylko dla tchórzy, nie tylko dla herosów

    Dorobkiem naszej cywilizacji jest pokój, wzajemna tolerancja, poszanowanie i... cieszenie się urokami życia. Gdzie tutaj miejsce na walkę i na cierpienie?


  • Chrystusa zabili ludzie religijni

    Chrystusa zabili ludzie religijni

    Historia i życie pokazują od dwóch tysięcy lat, że łatwo jest się pomylić i w imię religii dokonywać strasznych, porażających okrucieństw, w przekonaniu, że pełni się wolę Bożą.


  • Mój nieznośny - słowny underground

    Mój nieznośny - słowny underground

    Nadużywanie słów szkodzi. Szkodzi im samym, odbierając im ich ciężar gatunkowy i szkodzi nam, ponieważ zakłóca komunikację. Czasami wręcz ją uniemożliwia.


  • Ta obrazoburcza łaska

    Ta obrazoburcza łaska

    Łaska jest tak obrazoburcza. Uświadamia, że niczego temu niezwykłemu Bogu nie zdołam udowodnić, że nie mam żadnego asa w rękawie. A to tak upokarza! Do tego stopnia, że często budzi wrogość, czy wręcz nienawiść. Dlatego wielu wznosi ku niebu zaciśnięte kłykcie, wykrzykując coś w stylu: „Ja tutaj się nie prosiłem i dlatego o nic nie będę do Ciebie skamlał…”


  • Ach ci uchodźcy...!

    Ach ci uchodźcy...!

    Rozpocznę od tego, że się ich obawiam. Wręcz nawet boję. Zdarza mi się podróżować i miałem okazję zobaczyć, jak potrafią się nieraz zachowywać muzułmanie w różnych krajach cywilizacji zachodu. To nie były dla mnie krzepiące widoki...


  • Felieton naiwnego, czyli za czym tęskni Dyzio Marzyciel

    Felieton naiwnego, czyli za czym tęskni Dyzio Marzyciel

    Marzy mi się chrześcijaństwo nieopresyjne - czyli pokorne. Czyli nie walczące, ale proponujące. Wierzę bowiem, że jeżeli ewangelia ma moc zmieniać ludzi (nas… mnie!), to niepotrzebne jej są agresywne zachowania. Jezus Chrystus w człowieku to bowiem zmieniony umysł i zmienione serce. A tego się nie zadekretuje.


  • Męczeństwo i ekumenizm

    Męczeństwo i ekumenizm

    Jestem przekonany o tym, że Pan Bóg oczekuje od chrześcijan podejmowania nieustającego wysiłku, trudu wręcz – logicznego myślenia. Bez niego bowiem, bardzo łatwo stajemy się albo religijnymi fanatykami, albo osobami, których poglądy zmieniają się kilka razy do roku, razem z kalendarzem kolejnych „super duchowych” konferencji, szkoleń i warsztatów.


  • To nieprzyzwoite!

    To nieprzyzwoite!

    Jakże często zrozumienie przyzwoitości jawi nam się zupełnie tak, jak gospodarzowi Chrystusa. Potrafimy Biblię cytować z pamięci wraz z „namiarami”, gdzie co jest napisane – tutaj jesteśmy mocni! Ale gdy przychodzi zetknąć się z czyjąś wrażliwością, czyimiś uczuciami, stajemy się niczym ów faryzeusz – zwykłymi, nieprzyzwoitymi chamami.


  • O niewinności grzechu

    O niewinności grzechu

    Perfidia grzechu zwykle objawia się w jego pozornej nieoczywistości. On rzadko jawi się Hitlerem – złem odrażającym, rzucającym się w oczy i jasnym dla każdego, kto nie jest psychopatą.


  • Biblia, irokez i kolczyki

    Biblia, irokez i kolczyki

    Autorytet Biblii można lekceważyć, czy wręcz szydzić z niego na różne sposoby. Ale można także – i o tym chciałbym skreślić parę zdań – oficjalnie uznając ją za ponadczasowe, spisane Słowo Boga skierowane do człowieka, w nieskrępowany sposób manipulować jej przesłaniem, realizując w ten sposób różnego rodzaju własne sekciarskie obsesje czy fobie.


  • Tomasz Żółtko: Kim jestem?

    Tomasz Żółtko: Kim jestem?

    "Wmawiano mi to wiele razy i często. A jeśli wciąż i wciąż słyszy się: jesteś nikim, jesteś nikim, to zwykle jest tak, że człowiek zaczyna w to wierzyć - ponieważ łatwiej jest uwierzyć w złe rzeczy, niż w dobre. To dziwne, ale tacy jesteśmy. Ja przynajmniej taki byłem”- opowiada Tomasz Żółtko. Posłuchaj jego historii.


  • Festiwal Nadziei, festiwal niegodziwości

    Festiwal Nadziei, festiwal niegodziwości

    Kłamcy, oszczercy i bluźniercy Bogu się nie podobają! Więcej. Są obrzydliwością w Jego oczach i On będzie ich karał! Bierzmy więc odpowiedzialność za słowa. Za nasze słowa! Ponieważ one mają swoje znaczenie, swój „ciężar gatunkowy” i bynajmniej nie uciekają bezkarnie w kosmos. Oskarżenie kogokolwiek o związki z mocami ciemności jest bodaj najcięższym oskarżeniem, jakie na gruncie chrześcijaństwa można wytoczyć.


  • Przypadek Ulfa Ekmana

    Przypadek Ulfa Ekmana

    Zastanawiam się, co czują dzisiaj członkowie wspólnot chrześcijańskich,  powstałych w wyniku działalności misyjnej bądź nauczającej  Ekmana? Tym bardziej, że ich lider i nauczyciel ogłosił, że przejście na katolicyzm jest jego „prywatną decyzją”.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.