Wielka Środa
fot. Lantuszka, wikimedia.org

Wielka Środa

Radosław Siewniak 28 marca 2018

Wielka Środa. Dzień zdrady Jezusa przez Judasza. Ludzki grzech, nasz grzech, mój grzech, jest w swej najgłębszej istocie sprzedawaniem Boga za inne, pozorne dobro.

Za symboliczne 30 srebrników chwilowej ułudy, której – jak się szybko okazuje – wartość nie ma realnego pokrycia. Wszystko ostatecznie kończy się wielkim dramatem.

Kiedy dziś przypatruję się Judaszowi, widzę siebie. Tak jak on, zdarza mi się, że rozmieniam Boga na drobne. Drobne grzeszki i drobne bezwartościowe wybory, myśli, czyny, słowa. Czasami mam tym wszystkim kieszenie wypchane po brzegi. Moje sprzedawanie Zbawiciela. Nie sądzę i nie pastwię się nad Judaszem, bo opowieść o Judaszu to opowieść o mnie.

Pomimo zdrady, Jezus nie traci z oczu Judasza. Więcej, podaje mu chleb. Jest w tym zawarte braterstwo, przyjaźń, jedność. To ukazuje niesamowitą prawdę. Pomimo zdrady Jezus ma serce dla Judasza. Podaje Mu rękę. Podając mu chleb mówi do niego, że dalej jest dla Niego kimś ważnym, że może zawrócić. To jest  reakcja Jezusa na zdradę! Bogu dzięki, że dzisiaj reaguje tak samo! Każdy mój grzech jest zdradą Jezusa. Pomimo niejednego zawodu, który Mu przyniosłem, On nigdy nie zawiódł mnie. Jezus nie odpłaca pięknym za nadobne. On podaje swój chleb – Słowo – Życie. Podnosi. Toruje tym samym przykład dla nas/dla mnie. 

Porusza mnie jeszcze jeden obraz tej historii. Bolesną zdradą Jezusa, którą permanentnie powtarza Kościół, jest moment, kiedy brat odwraca się od brata, w którym mieszka i działa Chrystus. Dlaczego Judasz zdradził? Może miał inne wyobrażenia Mesjasza Izraela. Może odwracasz się od innych chrześcijan, bo masz inne wyobrażenia o tym, jacy powinni być. Jezus „nie poszedł” ścieżką wyobrażeń Judasza o Mesjaszu. Jezus nie był taki, jaki chciał Judasz, aby był. Gdyby był – nie zdradziłby. Kiedy odwracam się od brata, ze względu na to, że mam inne wyobrażenie o tym, jaki powinien być, idę drogą Judasza. Jezus – podał chleb. Judasz – odwrócił się plecami. Dwie drogi przed nami i wybór jednej z nich.

  • TAGI: Jezus | Judasz | Wielkanoc | Zdrada
Radosław Siewniak

Autor: Radosław Siewniak

Chrześcijanin. Założyciel i prezes Stowarzyszenia "Do Źródła" (www.dozrodla.org), ewangelista i nauczyciel Słowa Bożego. Publicysta, autor książki „Prawda głodna odwagi”. Bóg szczególnie położył na jego sercu jedność chrześcijan i głoszenie Ewangelii. Obdarzony darem niesienia nadziei oraz mówienia z miłością o Bogu i Jego pragnieniach wobec człowieka. Uwielbia wzbudzać głód poznania Chrystusa i pragnienie zgłębiania Jego Słowa. Głosił w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą (Stany Zjednoczone, Austria, Czechy, Norwegia). Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, kierunku fizjoterapii. Specjalizuje się w terapii manualnej i rehabilitacji neurologicznej. Miłośnik gór, podróży, fotografii, dobrej książki oraz piłki nożnej. W internecie można go spotkać na www.facebook.com/StowarzyszenieDoZrodla oraz www.facebook.com/radek.siewniak


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.