Lojalność szefa?
20150223_aklojalnosc.jpg

Lojalność szefa?

Arkadiusz Kuczyński 23 lutego 2015

Z łaski Bożej miałem możliwość pracy pod autorytetem człowieka, który przykładem swojego życia uświadomił mi, że lojalność jest dwuwymiarowa: wobec przełożonych i wobec podwładnych.

 


Jedną z książek, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie była „Opowieść o trzech królach” Gene'a Edwardsa. Opowiada ona o stosunku wobec autorytetów na podstawie relacji miedzy Dawidem a Saulem oraz Absalomem a Dawidem. Uważam, że to lektura obowiązkowa dla wszystkich liderów chrześcijańskich, niezależnie od rodzaju i zakresu przywództwa.

Ta książka pokazuje nam dwa rodzaje postawy wobec liderów i ich konsekwencje. Jedną, pełną szacunku i lojalności, ilustruje stosunek Dawida do Saula. Druga - nieszczera, nielojalna i rywalizująca, widoczna jest w postawie Absaloma wobec Dawida.

Z łaski Bożej miałem możliwość pracy pod autorytetem człowieka, który przykładem swojego życia uświadomił mi, że lojalność jest dwuwymiarowa: wobec przełożonych i wobec podwładnych.

Lojalność wobec przełożonych uczy pokory, podporządkowania, wspierania autorytetu osoby stojącej nad nami. Ten typ lojalności dobrze służy budowaniu własnego autorytetu. Rozwija się on poprzez zdobywanie zaufania i szacunku ze strony przełożonych, którzy nie czują się przez nas zagrożeni.

Taką lojalność dostrzegają też inni ludzie, którzy w konsekwencji mogą obdarzyć nas zaufaniem i autorytetem. Tego zaufania będziemy potrzebowali, gdy sami staniemy się przełożonymi w Panu.

Lojalność wobec podwładnych jest natomiast wyrazem szacunku wobec ludzi, którzy zostali powierzeni naszej opiece. Chroni ich oraz nas samych przed przedmiotowym traktowaniem drugiego człowieka. Taka negatywna postawa bardzo łatwo może się wkraść w charakter naszego przywództwa, gdy przestaje ono być służbą, a staje się zwykłym zarządzaniem, wywieraniem presji lub manipulowaniem ludźmi.

Lojalność wobec podwładnych pozwala dostrzec i docenić wartość ludzi, których Bóg nam powierzył. Bez nich nie byłoby nas, naszej służby i naszych osiągnięć.

 

  • TAGI: Lojalność | Przywództwo | Szacunek | Władza
Arkadiusz Kuczyński

Autor: Arkadiusz Kuczyński

Urodził się i wychowywał w Trójmieście. Tam też nawrócił się podczas nauki w szkole średniej, w 1984 roku. Po ukończeniu szkoły średniej odbył zasadniczą służbę wojskową, podczas której odebrał wyraźne powołanie do służby Bogu. Absolwent studiów teologicznych (WST, ChAT), duchowny, członek Prezydium Naczelnej Rady Kościoła Zielonoświątkowego w RP i wykładowca w WSTS. Od 1994 drugi pastor Zboru Stołecznego Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Siennej. 21 października 2001 r. został wprowadzony w urząd pierwszego pastora tej społeczności. Żonaty z Bogną, która wraz z nim tworzy i realizuje wizję i kierunek działania Zboru Stołecznego. Oboje są szczęśliwymi rodzicami Moniki, Szymona i Piotra.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.