Moskiewski zbór zrównany z ziemią

Moskiewski zbór zrównany z ziemią

12 grudnia 2012

Trzypiętrowy budynek kościoła zielonoświątkowego, znajdującego się na obrzeżach Moskwy, został otoczony wozami policyjnymi i zburzony. Administratorkę budynku przewieziono na komisariat policji i poddano przesłuchaniom. Akcja rozbiórkowa odbyła się w nocy, bez żadnego uprzedzenia.

Zbór Świętej Trójcy powstał w 1979 roku. Jego założycielem jest Serafim Marin, pastor, który ze względu na wiarę spędził 18 lat w sowieckich obozach pracy.

W 1995 roku władze miasta zamknęły pierwszy budynek tej społeczności i od tamtej pory odmawiały zalegalizowania kaplicy, którą wierni postawili z własnych środków na początku 1996 roku. – Od wielu lat walczyliśmy, by zapobiec konfiskacie i zniszczeniu naszego domu modlitwy. Gdy sąd zdecydował, że budynek już do nas nie należy, Prefektura zapewniała nas, że w ramach rekompensaty otrzymamy inne miejsce zgromadzeń. Tak się nie stało. Przedstawiciele władz miasta w środku nocy włamali się do budynku, w którym jeszcze poprzedniego dnia odbyło się nabożeństwo – tłumaczy pastor Vasily Romaniuk.

Członkowie społeczności wydostali z ruin kilka śpiewników i spotykają się pod gołym niebem, w związku z czym policja przesłuchuje pastora i grozi mu więzieniem.

[FORUM 18]

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.