Mariusz Muszczyński

Mariusz Muszczyński


Powoli dorastający mąż, egoistycznie dumny ojciec, raczkujący nieporadnie ogrodnik, pasjonat sportu, sauny, kominka, nieco naiwny pastor, przyjaciel każdego, kto zakłada nowe kościoły.


  • W ukryciu

    W ukryciu

    Człowiek, szczególnie w pierwszej połowie życia, naturalnie dąży do tego, co spektakularne, godne chwały, wzniosłe w oczach świata. W świecie biznesu, sportu, rozrywki, liczy się prestiż, wielkie osiągnięcia, sława, podziw, popularność. Niejeden chce się wypromować, jak paw na wybiegu. Już małe dzieci mają swoje kanały na YouTube.


  • Nie zamykaj Boga w kościele

    Nie zamykaj Boga w kościele

    Wszędzie, gdzie pojawiał się Jezus z Nazaretu, rzeczy przestawały być zwyczajne i uporządkowane. Nigdy nie było wiadomo, co się za chwilę może wydarzyć.


  • Dojrzała hojność

    Dojrzała hojność

    Co jest celem pójścia na basen? Pływanie w wodzie. Co jest celem czytania powieści? Wejście w tę historię. Co jest celem życia? Umieranie dla siebie i życie dla Boga.


  • Tak, wierzę!

    Tak, wierzę!

    Nie wierzymy w miłość tylko wówczas, gdy sami nigdy jej nie przeżyliśmy. Jednak każdy zakochany jest kolejnym dowodem na istnienie miłości. W ten sam sposób każdy prawdziwy naśladowca Mesjasza jest dowodem na istnienie Stwórcy.


  • Jezus radykalny

    Jezus radykalny

    To niesamowite jak się zmieniamy pod wpływem małżeństwa. Po latach jestem coraz bardziej do niej podobny - nawet jakby wyładniałem! Tak też działa na nas obecność Jezusa. Im bardziej jesteśmy świadomi Jego obecności, tym większe zmiany zachodzą w naszym życiu.


  • Pikselowe nieszczęście

    Pikselowe nieszczęście

    Na czym polega szczęśliwe życie? Przytoczę historię miasteczka o pięknej włoskiej nazwie Roseto w USA w stanie Pensylwania, które zostało założone w 1882 przez włoskich imigrantów. Kilkadziesiąt lat temu zainteresowano się tym miejscem ze względu na wyjątkowo dobre zdrowie mieszkańców.


  • Życie pomiędzy

    Życie pomiędzy

    Jak wygląda nasze podejście do tematu fitness? Z jednej strony podziwiamy bohaterów (Chodakowską, Ibisza). Z drugiej, chcielibyśmy kiedyś zacząć ćwiczyć (po świętach, od jutra...). Najmniej jest tych, którzy po prostu ćwiczą.


  • Mesjasz jednorazowy

    Mesjasz jednorazowy

    Spore grono naukowców i teologów próbuje Jezusa nie tylko uczłowieczyć (co nie jest złe), ale i odczarować - sprowadzić do poziomu Staszka z drugiego piętra, który jeździ dobrze już zużytym Golfem.


  • Szaleństwo wiary

    Szaleństwo wiary

    Mam kominek i czasem rano widzę jeszcze odrobinę żaru. Robię zwykle wszystko, by ten żar uratować i rozpalić. Musi to wyglądać komicznie, ale czasem wkładam całą głowę do kominka i dmucham!


  • Pocieszyciel

    Pocieszyciel

    Zmagamy się z poczuciem winy. Poczucie winy potęgują w nas rodzice, partnerzy, szkoła, pracodawca, religia i kościół, własne dzieci i oczywiście my sami: „zmarnowałem życie, nie wykorzystałem szansy…”.


  • Kochana rutyna

    Kochana rutyna

    Jest kilka powodów, dla których rutyna jest w życiu potrzebna, a nawet niezbędna. W dużej mierze dzięki rutynie jesteśmy w stanie zbudować coś trwałego, dojść do celu, a nawet dokonać przełomu. Piszę to w oparciu o własne doświadczenia. Ostatnie lata pokazały mi jak ważna w moim życiu jest rutyna i jak bardzo pomogła mi dojść do miejsca, w którym jestem dzisiaj.


  • W poszukiwaniu Ducha cz. 2

    W poszukiwaniu Ducha cz. 2

    Czy widzimy dzieło Ducha Świetego w codzienności? W pieluchach i niekończących się stertach prania, w pracy zawodowej, w spacerach z rodziną, w uśmiechach przypadkowo napotkanych ludzi. Gdyby można było poznać Stwórcę poza materią, nie potrzebowałby On stwarzać świata...


  • W poszukiwaniu Ducha cz.1

    W poszukiwaniu Ducha cz.1

    Dlaczego ludzie opowiadają dowcipy na parkingu kościoła, a kiedy wejdą do środka, milkną? Jeśli dowcip jest dobry, to nadaje się wszędzie. Parking, park, przystanek jest tak samo święty jak budynek kościoła. Cały świat jest pełen Ducha.


  • Portrety Mesjasza

    Portrety Mesjasza

    Islam podważa autentyczność Biblii między innymi dlatego, że zawiera ona cztery ewangelie - cztery różne od siebie opisy Mesjasza. Muzułmanie twierdzą, że jeden opis byłby bardziej wiarygodny, a cztery wersje są według nich przejawem braku autentyczności.


  • Błoto czy złoto?

    Błoto czy złoto?

    XIV-wieczny rabin i filozof Hasdai Kreszkasz powiadał, że bezbłędny człowiek mógłby istnieć jedynie w bezbłędnym świecie. Niedawno złapałem się na tym, jak podczas rozmowy z przyjaciółmi wyrażałem swoje krytyczne opinie na temat znanej polskiej piosenkarki. Nie znam jej osobiście, ale to jak się prezentuje pozwala stworzyć negatywny obraz jej osoby.


  • Przeczytaj, jeśli nie masz czasu

    Przeczytaj, jeśli nie masz czasu

    Sory, ale nie mam czasu. Jak często to słyszysz? Jak często to wypowiadasz? Jeśli nie masz czasu, to jesteś biedakiem, gdyż czas jest jedną z najbardziej cennych rzeczy na ziemi. Czy zdarza ci się umawiać z przyjaciółmi, a i tak nic z tego nie wychodzi? Jakimś trafem albo ty, albo oni, znów mieliście w tym czasie coś ważnego, pilnego, nóż na gardle!


  • Czy stać cię na odpoczynek?

    Czy stać cię na odpoczynek?

    Karoshi w języku japońskim znaczy śmierć z przepracowania. Karo-jisatsu to samobójstwo z przepracowania. W Japonii w ten sposób umiera około dziesięć tysięcy osób rocznie. Fakt, że Stwórca umieścił odpoczynek wśród dziesięciu najważniejszych przykazań, pokazuje jaki jest on dla człowieka istotny.


  • Dlaczego na nowo polubiłem Księgę Hioba

    Dlaczego na nowo polubiłem Księgę Hioba

    Ponieważ obala stereotypy. Człowiek dobry cierpi, a zły ma się dobrze. Choroba dopada najbardziej wierzącego, giną niewinni, a Stwórca z niczego się nie tłumaczy.


  • Podzielmy się chlebem i winem

    Podzielmy się chlebem i winem

    Chrześcijanie lubią mieć rację. Również w temacie Wieczerzy czy sakramentu Komunii, jak kto woli nazywać. Nic zatem dziwnego, że posiłek symbolizujący naszą jedność stał się paradoksalnie przyczyną podziałów.


  • Nie czekam na przebudzenie

    Nie czekam na przebudzenie

    Znamy takie fajnie brzmiące hasła: „Wszystko się zmieni, jak przyjdzie przebudzenie…” „Potrzeba nam przebudzenia, wtedy dopiero…”. To się kojarzy z reklamą specyfików, które w magiczny sposób mają rozwiązać wszystkie problemy.


  • Eksplozja obfitości

    Eksplozja obfitości

    Co daje nam wiara w Boga? W przeciwieństwie do złodzieja, Jezus oferuje obfitość. Jezus nie kradnie, nie zabija i nie niszczy. Mówiąc twierdząco, obdarowuje, daje życie i naprawia. „Złodziej przychodzi, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem, aby owce miały życie – i to życie w obfitości” (Jan 10,10).


  • Zwalczać czy podziwiać?

    Zwalczać czy podziwiać?

    Chrześcijanie mają bardzo różnie odnoszą się do świata. Niektórzy panicznie się boją, dla nich świat jest zły i zdemonizowany, więc trzeba się trzymać od niego jak najdalej.


  • Jak zostać prorokiem

    Jak zostać prorokiem

    Znam takich, którzy chcą mówić w imieniu Boga. Świat jest pełen zachłannych, żądnych chwały ludzi, którzy chcą zabłysnąć jako wybrańcy do których mówi Bóg. Ale niewielu ma ochotę poczuć ból ginących ludzi, płakać nad światem, stracić apetyt z powodu ludzkiej krzywdy.


  • Skandal zbawienia

    Skandal zbawienia

    Naśladując  Mesjasza, stajemy się coraz słabsi. Bardziej szanujemy innych. Coraz bardziej głupi z miłości i poświęcenia. Bardziej dojrzały znaczy słabszy, miększy, mniej hardy. Jak owoc - im bardziej dojrzały, tym łatwiej można zerwać, zgnieść, wycisnąć sok.


  • O gadaniu

    O gadaniu

    My ludzie posiadamy tę cechę, że mówimy. Dużo i mało. Głośno i cicho. Ładnie i brzydko. Mądrze i głupio. Sympatycznie i uszczypliwie. Z miłością i ze złością. Mówimy wesoło i poważnie. Mówimy całą prawdę i guzik prawdę. Tym, co wynosi człowieka ponad zwierzę, jest słowo. Ono też często strąca go poniżej zwierzęcia.


  • Znikaj!

    Znikaj!

    W życiu nie ma przypadkowego sukcesu. Nawet ci, którzy wygrywają duże sumy na loteriach, zwykle tracą wszystko w ciągu 7 lat. Dzieje się tak z powodu braku przemiany myślenia. Ludzie ci nie zdobyli umiejętności, które prowadzą do trwałego sukcesu.


  • Gdzie się podziali naśladowcy?

    Gdzie się podziali naśladowcy?

    Kto ma to “coś” zrobić, skoro wszyscy są liderami? Ostatecznie może stworzyć się zamknięty krąg delegowania. Nikt już nie chce być tym ostatnim. Być może jeszcze pies przyniesie nam gazetę, pod warunkiem, że nie wyręczy się kotem!


  • Czy wciąż brakuje ci chleba?

    Czy wciąż brakuje ci chleba?

    Żyjemy w ciągłym rozdarciu między dwoma światami, dwoma systemami — Bożej sytości i demonicznego niedosytu. W hałaśliwej gonitwie za tym, by mieć więcej, Duch Święty cicho przypomina: Pan jest moim pasterzem, niczego nie potrzebuję… Szalom zostawiam wam… Nie bójcie się i nie martwcie.


  • Misja znaczy sukces

    Misja znaczy sukces

    Kiedy patrzymy na gospodarstwa i połacie ziemi uprawnej, czego jest najwięcej - miedzy, nieużytków czy obsianych pól? Nawet w krajach pustynnych możliwe jest zebranie dużego plonu. Wydaje się, że zbyt szybko oceniamy i minimalizujemy misyjne zbiory.


  • Sezon dla zwyczajnych

    Sezon dla zwyczajnych

    Żeby dobrze przewodzić, trzeba mieć szacunek dla samego siebie, ale z drugiej strony być normalnym człowiekiem, bez przesadnej tytułomanii, dystansu i religijnej gadki, bez przesadnie duchowych wpisów na facebooku.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.