Chleb na zakwasie

Chleb na zakwasie

Ewa Kotulska 12 listopada 2012

Dzisiaj postanowiłam upiec chleb. W sumie to zrobiła się ostatnio prawdziwa moda na własnoręczne pieczenie chleba. I bardzo dobrze, bo chleby na zakwasie, z ziarnami są o wiele zdrowsze i smaczniejsze.

Białe pieczywo powstaje z części skrobiowej ziarna z którego została usunięta łupina, czyli ta część ziarna, która posiada najwięcej zdrowego błonnika i witamin.

Ja zaprezentuję podstawowy przepis, jednak sami zobaczycie, że pomysły jak go urozmaicić same przychodzą do głowy. Można przecież dodać migdały, żurawinę, ziarna słonecznika, dyni... Polecam kombinowanie!

 

Zakwas:

100g mąki żytniej
100 ml wody

Mieszamy, odstawiamy i przez 3 dni dokarmiamy co 12h dodając mąkę i wodę w jednakowych proporcjach.

 

Chleb razowy:

4 duże łyżki zakwasu
0,5kg mąki żytniej razowej
0,5kg pszennej mąki typ 2000
400 ml ciepłej wody

Mąkę przesiewamy. Wszystkie składniki dodajemy do siebie i wyrabiamy w misce. Ciasto wlewamy do formy i odstawiamy na 8h w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Pieczemy 15 min w 220'C, potem 60 min w 190'C na najniższym poziomie w piekarniku.

  • TAGI: Chleb | Pieczywo
Ewa Kotulska

Autor: Ewa Kotulska

Kiedy stanęła przed wyborem, czy gotować z przykrego obowiązku, czy z gotowania uczynić swoją pasję, wybrała to drugie. Stara się łączyć nowoczesne smaki i trendy kulinarne z tradycyjną, domową i zdrową kuchnią. Jej szefem, nie tylko kuchni, ale przede wszystkim w życiu, jest Pan Bóg. To On jest dla niej źródłem radości i inspiracji. Dzięki Niemu jej życie nabrało smaku!


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.