Wielki Czwartek
fot. Bon Adrien, wikimedia.org

Wielki Czwartek

Radosław Siewniak 24 marca 2016

Wielki Czwartek. Jezus świętuje Paschę ze swoimi uczniami. Kiedy On gorąco pragnie spożyć Paschę z nimi, zanim zostanie ukrzyżowany, uczniowie kłócą się o najlepsze miejsce w Królestwie Bożym.

Wtedy właśnie Jezus zdejmuje swoją szatę, przepasuje się prześcieradłem i obmywa nogi uczniom – wykonuje czynność niewolnika. Kiedy chcemy być wielcy, rozwalimy wszystko. Dlatego ten, który jest Panem i Bogiem, służy swojemu stworzeniu by nas czegoś nauczyć. Taki jest kontekst Ostatniej Wieczerzy. Augustyn skomentuje to tak: „Czemu się dziwisz, że zdjął szatę i obległ się prześcieradłem. Czemu się dziwisz? Wcześniej zdjął z siebie bóstwo i przepasał się człowieczeństwem”. Dzisiaj Jego naśladowcom potrzeba co dzień zdjąć swoje „ja”, by przyodziać się w potrzebę bliźniego. Jezu-Sługo, ucz mnie bycia takim sługą.

W czasie Wieczerzy Jezus mówi: „Bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje”; „Bierzcie i pijcie, to krew Nowego Przymierza”. Jezus obdarza nas swoim darem. Obdarza nas nim i dziś. Obdarza samym sobą. Nie trzeba nam niczego więcej. Z tego daru rodzi się wszystko, czego potrzebujemy. Ostatnia Wieczerza jest zaproszeniem do codziennej wspólnoty z Panem. Jezus daje nam siebie. Przyjmę ten Dar, kiedy uczynię to samo i oddam Mu siebie. Na tym polega miłość. On oddał mi siebie w całości. Ja oddaję Mu siebie… w całości. Kiedy oddajesz wszystko Chrystusowi, wszystko znajdujesz w Chrystusie.

Podobnie, jak łamię chleb, niech sam zostanę złamany, by On mógł żyć, służyć, kochać, tak jak ja nie potrafię. Potrzebuję Cię!

Wielki Czwartek. Inauguracja Nowego Przymierza, nowego życia, nowego serca, nowego myślenia. Wszystko staje się NOWE.

  • TAGI: Jezus | Nowe Przymierze | Pokora | Służba | Wielkanoc
Radosław Siewniak

Autor: Radosław Siewniak

Chrześcijanin. Założyciel i prezes Stowarzyszenia "Do Źródła" (www.dozrodla.org), ewangelista i nauczyciel Słowa Bożego. Publicysta, autor książki „Prawda głodna odwagi”. Bóg szczególnie położył na jego sercu jedność chrześcijan i głoszenie Ewangelii. Obdarzony darem niesienia nadziei oraz mówienia z miłością o Bogu i Jego pragnieniach wobec człowieka. Uwielbia wzbudzać głód poznania Chrystusa i pragnienie zgłębiania Jego Słowa. Głosił w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą (Stany Zjednoczone, Austria, Czechy, Norwegia). Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, kierunku fizjoterapii. Specjalizuje się w terapii manualnej i rehabilitacji neurologicznej. Miłośnik gór, podróży, fotografii, dobrej książki oraz piłki nożnej. W internecie można go spotkać na www.facebook.com/StowarzyszenieDoZrodla oraz www.facebook.com/radek.siewniak


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.