Bartosz Sokół

Bartosz Sokół


Absolwent prawa na Uniwersytecie Śląskim, student teologii w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej w Warszawie. Zaangażowany w szereg inicjatyw młodzieżowych oraz ewangelizacyjnych. Redaktor portalu www.myslewiecwierze.pl. Interesuje się historią chrześcijaństwa w kontekstach społecznych i kulturowych, filozofią oraz apologetyką. Od kilku lat zachwycony Chrystusem jako Osobą, Ideą i Odpowiedzią. Aktywny w grupie "Należeć do Jezusa" - nalezecdojezusa.pl


 • Usprawiedliwienie Boga

  Usprawiedliwienie Boga

  To właśnie pod krzyżem, pod umęczonym ciałem niewinnego człowieka odżywa ze zdwojoną siłą pytanie o dobroć wszechmocnego Boga.


 • Jeśli Boga nie ma, dlaczego istnieje radość?

  Jeśli Boga nie ma, dlaczego istnieje radość?

  Wierzę, że ziemskie radości są świadectwem, jakie składa o sobie Bóg. Są pocztówką z odległej Wieczności, zapachem dań z królewskiego stołu Króla Królów.


 • Gdzie był Bóg podczas paryskich ataków?

  Gdzie był Bóg podczas paryskich ataków?

  Zamachy w Paryżu znów prowokują pytania o istnienie dobrego i wszechmocnego Boga, rzucając wyzwanie chrześcijańskiej nowinie o Bożej miłości.


 • Boskie rodzicielstwo. Kurs dla upadłych rodziców i zbuntowanych dzieci.

  Boskie rodzicielstwo. Kurs dla upadłych rodziców i zbuntowanych dzieci.

  Czuję się nieco niekomfortowo pisząc o ojcostwie, ktoś mógłby zauważyć bowiem słusznie, że nie mam pojęcia jak to jest być ojcem. Dzięki Bogu, mam jednak pojęcie o tym jak to jest być synem. Niniejszy tekst zrodził się właśnie w takiej perspektywie, motywowanej dodatkowo realną groźbą przedwczesnej utraty jednego z rodziców.


 • Koniec dyskryminacji!

  Koniec dyskryminacji!

  Sąd Najwyższy zabrał w piątek głos w wieloletnim konflikcie społecznym, orzekając na rzecz dyskryminowanej dotąd mniejszości. Od tej pory każdy kwadrat będzie miał prawo wpisać w swoim dowodzie osobistym słowo “koło”, dostępne dotychczas wyłącznie dla kół kolistych.


 • Konferencyjna trampolina

  Konferencyjna trampolina

  Chcemy mieć więcej za mniejszą cenę, ogarnąć wieczność w kilkadziesiąt minut i skondensować historyczne wyznania wiary do tweetowej objętości kilku rewolucyjnych haseł.


 • "Bóg chce, żebyś był zdrowy", czyli od zbawienia do nieporozumienia

  Nie jestem duchowym herosem lub jednym z tych, dla których warto zarezerwować w dyskusji ostatnie zdanie, mam jednak nadzieję, że moje słabe veto wobec rażąco uproszczonej interpretacji Ewangelii wzmocni chór bardziej znaczących głosów.


 • „Nie w mądrości mowy

  „Nie w mądrości mowy", czyli o chrześcijańskiej elokwencji

  Apostoł Paweł stwierdził w Liście do Koryntian, iż zwiastowanie Ewangelii „w mądrości mowy” pozbawia krzyż Chrystusa mocy (1,17). Słowa te wykorzystuje się często jako młot na zwolenników racjonalnej, logicznej i elokwentnej prezentacji Ewangelii, przeciwstawiając naturalnym umiejętnościom człowieka ponadnaturalne działanie Ducha Świętego. Czy słusznie?


 • Święta Bożego Narodzenia - pogaństwo przemycone czy przezwyciężone?

  Święta Bożego Narodzenia - pogaństwo przemycone czy przezwyciężone?

  Kalendarzowe Święta Bożego Narodzenia stanowią w wielu środowiskach tzw. biblijnie wierzących chrześcijan przedmiot niekończących się kontrowersji. Wskazuje się niekiedy, iż chrześcijanin pragnący żyć według wskazań Pisma Świętego nie powinien mieć z tym „pogańskim obyczajem" nic wspólnego.


 • Czy Bóg powinien przeprosić za śmierć Anny Przybylskiej?

  Czy Bóg powinien przeprosić za śmierć Anny Przybylskiej?

  „Padały slogany o tym, że Bóg jest łaskawy i sprawiedliwy. To największe kłamstwo, jakie czytałem, od dwóch tysięcy lat” - powiedział w wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej Kuba Wojewódzki, komentując pogrzeb Anny Przybylskiej.


 • X(ristos) Factor

  X(ristos) Factor

  Bezdomny nastolatek od 10 lat sypiający w publicznych toaletach, więzienna strażniczka wychowująca po pracy trójkę dzieci oraz bezrobotny 24-latek, przeżywający wciąż rozpad małżeństwa rodziców - co ich łączy? Pewnego dnia weszli na scenę i zderzyli się z chwałą.

   


 • W niewoli religijnych zakazów?

  W niewoli religijnych zakazów?

  „Ach, wasze nędzne życie, biedni chrześcijanie! Robiąc to, co nakazuje wam kościół, staliście się niewolnikami kolejnej ideologii. Straciliście chwalebną autonomię wyzwolonej jednostki, utopiliście w kałuży średniowiecznych bajek suwerenność, zgubiliście bezcenną wolność!”


 • Dlaczego młodzi odchodzą z kościoła?

  Dlaczego młodzi odchodzą z kościoła?

  Kolejne matki doświadczą nocnych łez, a kazalnica rozpali się do czerwoności, pytając dlaczego młodzi ludzie “odchodzą do świata”. Jednak to nie jest dobre pytanie. Nie powinniśmy pytać dlaczego odchodzą, lecz dlaczego mieliby pozostać.


 • Jesteśmy cenni, gdyż Chrystus nas pokochał

  Jesteśmy cenni, gdyż Chrystus nas pokochał

  Chrystus pokochał Kościół. Choć najwyraźniej przyzwyczajamy się do tej prawdy, to warto regularnie poświęcać czas na jej kontemplację. To właśnie tutaj stajemy przecież na moście wiary, przerzuconym przez niespokojne wody naszych codziennych wątpliwości.


 • Trzy serca ateizmu

  Trzy serca ateizmu

  Ateizm jawi się chrześcijaństwu jako najgorsza forma rewolty przeciwko Bogu, ostateczna postać intelektualnego upadku.


 • Wiara i cuda nie zawsze idą w parze

  Wiara i cuda nie zawsze idą w parze

  Czy brakuje nam wiary? Niewątpliwie. Zawsze można wierzyć mocniej i głębiej, przecież na tym polega między innymi podróż wiary.


 • Kościół nie powinien się starzeć

  Kościół nie powinien się starzeć

  Gdy młody pasterz wychodził naprzeciw filistyńskiego olbrzyma, muzycy szykowali już w myślach listę pogrzebowych pieśni, a kaznodzieja szukał pośpiesznie cytatów o nadziei zmartwychwstania. To nie mogło się udać.


 • Jak wielki był Chrystus!

  Jak wielki był Chrystus!

  “Bóg nasz jest większy niż wszyscy bogowie” (2 Kron 2,4). Problem bałwochwalców polega na tym, że wielbią małych bogów. Chrystus pojawił się na scenie historii jako wielka, nieporównywalna z niczym osobliwość. Dostojny gość, dla którego trzeba było poszerzyć drzwi i radykalnie podnieść sufit.


 • Wieczna kara za kilkadziesiąt lat życia?

  Wieczna kara za kilkadziesiąt lat życia?

  Sama idea Bożej kary zazwyczaj budzi mniej wątpliwości niż jej charakter. Czy krótkie życie, nawet jeśli zostało wykorzystane w bardzo zły sposób, zasługuje na nieskończenie długą karę? Czy chrześcijańska wizja odpłaty nie zagubiła gdzieś po drodze proporcjonalności?


 • Strażnicy moralności?

  Strażnicy moralności?

  Jestem przekonany, że świadome chrześcijaństwo wymaga zaangażowania w palące problemy społeczne i kulturowe. Jednak moment, w którym pomyślimy, że właśnie tutaj bije serce misyjnego chrześcijaństwa na zawsze zepchnie nas na boczny tor boskiej historii.

   

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.