Bóg ma się dobrze
fot. M. Muszczyński, materiały własne

Bóg ma się dobrze

10 czerwca 2016

Rozmowa o wierze, wątpliwościach i nowej książce Mariusza Muszczyńskiego, pastora z Opola, jednego ze stałych autorów portalu Niebo i Ziemia.

 

Weronika Czajko: Pastorze, we wstępie Twojej nowej książki Bóg ma się dobrze, czytam, że „życie jest piękne, gdy jest życiem wiary mimo wątpliwości”. Mam wrażenie, że Twoje eseje są zarówno zaproszeniem do spotkania z gorliwą wiarą, jak i zachętą do uczciwego formułowania wątpliwości. Dla kogo więc piszesz - czy dla wierzących, poszukujących, dla rozczarowanych Bogiem?

Mariusz Muszczyński: Mam nadzieję, że dla tych wszystkich. Każdy z nas jest po części wierzący, poszukujący i bywamy też rozczarowani. Szczerość wiary to przyznanie się, że wierząc równocześnie mam wiele pytań, a nawet wątpliwości. Z drugiej strony wielu niewierzących ma w sercu jakąś nadzieję, iskrę wiary - coś, co jest niewytłumaczalne. Poza tym jeśli nie pytamy, to nie myślimy. Zadawanie pytań jest świadectwem wiary. Pytamy dlatego, że wierzymy i myślimy.

Twoje eseje są trochę jak rozmowa przyjaciół przy kawie - spokojna dyskusja, ważenie argumentów. Ale szalenie mi się podoba, że każdy rozdział podsumowujesz wierszem. Skąd i dlaczego w Twojej książce pojawia się poezja?

Pewnych myśli nie potrafię inaczej przekazać jak poprzez poezję. Dla mnie wiersz to ważna forma komunikacji i samowyrażenia. Pisałem poezję zanim zacząłem pisać książki. Część zamieszczonych w książce wierszy pochodzi z moich wcześniejszych zbiorów. Część powstała w trakcie pisania. Cieszę się, że postrzegasz je pozytywnie. Szczerze mówiąc trochę się wahałem czy łączyć jedno z drugim - felieton z poezją. Tak więc dziękuję.

Piszesz o tych wątpliwościach w życiu wiary, o nieraz poważnych zastrzeżeniach wobec chrześcijaństwa, z dużą dozą empatii. Czy wynika ona z Twojej własnej drogi z Bogiem, z osobistych doświadczeń?

Ta książka jest bardzo osobista. To chyba swojego rodzaju podsumowanie mojego półwiecza. Myślę, że mogę o pewnych rzeczach pisać, ponieważ jestem częścią wielkiej chrześcijańskiej wspólnoty, którą kocham. Nie oceniam jak osoba z zewnątrz. Raczej piszę z troski o własny dom. Staram się również pokazać, że nasza niedoskonałość jest piękna. Nie wyklucza nas i nie skazuje na potępienie. Skoro tak myśli o nas Stwórca, my też powinniśmy umieć się cieszyć z własnych słabości.

Przekonujesz, że „Bóg ma się dobrze”, ale czy równie dobrze mają się Jego wyznawcy? Czy można Go jeszcze spotkać w Kościele? Czy wciąż patrzysz na przyszłość chrześcijaństwa z optymizmem i z nadzieją?

Jestem szalenie optymistyczny! Skoro Bóg ma się dobrze, to Kościół nie musi panikować. Mój optymizm wykracza poza mury kościelne i dotyczy również ludzkości oraz naszej planety. Z pewnością nie jestem zwiastunem zbliżającego się ostatecznego kataklizmu. Wręcz przeciwnie, z ufnością patrzę w przyszłość. Kulminacją mojej wiary pośród wątpliwości jest Chrystus - Mesjasz - który jest i na zawsze będzie wszystkim we wszystkim.


2016 06 10 mmuszczynskidobrze2

 

Bóg ma się dobrze: Kolizje wiary i wątpliwości

Mariusz Muszczyński
Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna, 2016

Książka, wydana pod patronatem „Nieba i Ziemi", dostępna jest w cenie 27 zł bezpośrednio u wydawcy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


rekomendacje

„Książka, którą trzymasz w swoich rękach zaskoczyła mnie. Niezwykle pozytywnie. Zaskoczyła mnie swoją głębią, otwartością, nieszablonowym myśleniem. Odważnym spojrzeniem, na różne tematy poprzez rozmaite perspektywy, kultury, tradycje i światopoglądy. Zaskoczyła mnie lekkość autora w ocieraniu się o socjologię, antropologię, filozofię i teologię".

Andrzej Mytych, Instytut Rozwoju Didaskalos

„Nie jest to poradnik, który podaje gotowe rozwiązania, ale raczej zaproszenie do podróży wgłąb świata swoich wątpliwości i wiary prowadzącej do głębszego i bardziej autentycznego życia, już tu i teraz, z perspektywą wieczności".

dr Wojciech Kowalewski, Instytut Rozwoju „Złote Jabłko”


Spis Treści

Wstęp
Część Pierwsza: Od wiary do zwątpienia
1. Deficyt wyobraźni
2. Konstrukcje z betonu
3. Grzech gorszenia się
4. Gorzka pigułka prawdy
5. Wiara po terminie ważności
6. Kłopoty z przebaczeniem
7. Życie dalekie od ideału
8. Osaczeni
9. Absolutomania
10. Konflikt teorii z praktyką
11. Dwa kroki przed nami
12. Świat w 3020 roku
13. Religijny Harlequin

Część Druga: Od zwątpienia do wiary
14. Fragment Nieskończoności
15. Świeckie dobro
16. Wiara upubliczniona
17. Narodziny
18. Skandal wiary
19. Podróż
20. Dojrzewanie
21. Życie
22. Pocałunek nieba
23. Misja
24. Inkarnacja
25. Językoznawstwo
26. Psalmy bez cenzury
27. Przeznaczenie
28. W drodze za światłością
29. Stwórca 3D
30. Dlaczego nie jestem ateistą ani wegetarianinem

  • TAGI: Książka | Wątpliwości | Wiara

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.