Ludzie, którzy ciągle żyją w niewoli

Ludzie, którzy ciągle żyją w niewoli

Piotr Syska 05 kwietnia 2017

Spoglądając na globalną rzeczywistość trudno nie dostrzec, że świat który nas otacza, nie jest ani bezpiecznym domem, ani przyjaznym miejscem do życia dla setek, tysięcy, a nawet milionów ludzi.

 


Film „Amazing Grace”, znany w Polsce pod tytułem „Głos wolności”, opowiada historię żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku Williama Wliberforce’a, który pozostawał wierny „dwóm wielkim celom” wyznaczonym mu przez Boga – walce o zniesienie handlu niewolnikami i tzw. reformie obyczajowej w Anglii.

Blisko 50-letnia determinacja Wilberforce’a okupiona była licznymi przeciwnościami, szkalowaniem, rozczarowaniem i fizycznym wycieńczeniem. Jego życie i publiczna aktywność wciąż stanowią źródło inspiracji dla pokolenia chrześcijan, którzy żyją pośród przejawów społecznej niesprawiedliwości.

Spoglądając na globalną rzeczywistość trudno nie dostrzec, że świat który nas otacza, nie jest ani bezpiecznym domem, ani przyjaznym miejscem do życia dla setek, tysięcy, a nawet milionów ludzi. Wśród nich są mieszkańcy państw islamskiego kręgu kulturowego, gdzie prawo skierowane jest przeciwko tym, którzy porzucają religię Mahometa na rzecz wiary w Chrystusa. O ile muzułmanie z entuzjazmem przyjmują wszystkich, którzy decydują się porzucić dotychczasowe wierzenia, by stać się wyznawcami Allacha, o tyle z wrogością odnoszą się do wszystkich porzucających religię i dogmaty islamu. Apostazja, zwana po arabsku irtidad lub ridda, jest czymś niedopuszczalnym w świetle prawa szarijatu.

Tradycja ustna przekazuje słowa Mahometa, według których krew muzułmanina może być przelana w trzech przypadkach: apostazji, cudzołóstwa i morderstwa. Przez apostazję rozumie się m.in. bluźnierstwo, obrazę proroka Mahometa, świadome odrzucenie obowiązków religijnych, lekceważące traktowanie Koranu, czy współpracę z wrogami islamu. Niektórzy muzułmańscy uczeni uznają, że każdego odszczepieńca należy najpierw wezwać do powrotu i dać mu okres trzech dni na podjęcie decyzji. Jeśli po upływie wyznaczonego czasu apostata odmówi powrotu, należy wymierzyć karę śmierci.

Kilka przykładów z głównych serwisów internetowych pokazuje dramat chrześcijan żyjących w kulturze poddanej rygorom szarijatu: „Śmierć przez powieszenie lub dożywotnie więzienie i tortury grożą dwóm Afgańczykom oskarżonym o porzucenie islamu i przejście na chrześcijaństwo” (Gazeta Wyborcza, grudzień 2010), „Sąd pierwszej instancji uznał, że Meriam Yehya Ibrahim porzuciła islam i bezprawnie wyszła za chrześcijanina, za co skazał ją na śmierć. Teraz, po fali międzynarodowego oburzenia, kobieta wyszła na wolność” (Gazeta Wyborcza, czerwiec 2014), „Niektórzy brytyjscy muzułmanie grożą swym dzieciom śmiercią za porzucenie islamu. Takie prześladowania na tle religijnym są w dzisiejszej Wielkiej Brytanii coraz powszechniejsze” (Onet.pl, grudzień 2007), „Apostazja jest obecnie przestępstwem w 21 państwach, głównie muzułmańskich krajach Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. W niektórych z nich, na przykład Jordanii, Maroko i Omanie, grożą za nią grzywny, więzienie lub utrata części praw obywatelskich. W innych, m.in. Iranie, Sudanie, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie i Somalii, karą może być nawet śmierć” (Wirtualna Polska, czerwiec 2014).

Podobnie jak niegdyś głos sprzeciwu Williama Wilberforce’a, tak i dziś rozbrzmiewa wołanie o sprawiedliwość. Pochodzący z Sudanu Kamal Fahmi od ponad 40 lat służy na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, gdzie jest działaczem na rzecz wolności wyznania, szczególnie dla 1,5 miliarda ludzi podlegających islamskiemu prawu apostazji. Za pomocą środków prawnych i poprzez rozbudzanie świadomości, Kamal zabiega o zmiany w zapisach prawnych i domaga się zajęcia stanowiska przez głowy państw z Ligi Arabskiej. Założył organizację „Set My People Free to Worship Me”, która zrzesza działaczy, prawników i organizacje zabiegające o poszanowanie praw człowieka w zakresie wolności religijnej.

Polscy chrześcijanie mogą również przyłączyć się do tego wołania o sprawiedliwość i poznać bliżej problemy naszych braci i sióstr w Chrystusie, którzy nie mają żadnych praw w zakresie odejścia od religii w której się urodzili, a wielu z nich grozi kara śmierci. Podczas majowego weekendu, w Warszawie odbędzie się Konferencja ZOOM+ 2017, której jednym z mówców będzie właśnie Kamal Fahmi. Więcej informacji o Konferencji (30 kwietnia - 2 maja) zamieszczono na stronie: www.zoom.org

Do zobaczenia w Warszawie!

Konferencja ZOOM+ to dynamiczne wykłady, warsztaty i indywidualne rozmowy. To czas przemiany, inspiracji i wyjątkowa możliwość, by rozwijać powołanie dane od Boga. To także sposobność, aby poznać globalne problemy i zaangażować się na rzecz zmian w otaczającym nas świecie. Takie właśnie  jest nasze powołanie, wszak Jezus powiedział: „Wy jesteście światłością świata; nie może się ukryć miasto położone na górze”.

  • TAGI: Bliski Wschód | Islam | Prześladowania | Szariat | Wolność
Piotr Syska

Autor: Piotr Syska

Chrześcijanin, mąż, ojciec, nauczyciel, wieczny student. Autor i bloger. Działacz na rzecz lokalnej społeczności, organizator spotkań z misjonarzami. Miłośnik dobrej teologii. Przywódca Kościoła Zielonoświątkowego w Gostyninie.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.