Wielki Piątek - spektakl i koncert w Warszawie

Wielki Piątek - spektakl i koncert w Warszawie

27 marca 2018

Dramat śmierci Chrystusa nie pozwala na obojętność. Prowokuje do szukania odpowiedzi na pytania o prawdę, wielkość, cierpienie, sens życia.

Dylematy związane z poczuciem osamotnienia, zdradą i nietrwałością uwielbienia tłumu; motywy samobójczej śmierci Judasza czy splamionego sumienia Piłata i wreszcie obraz miłości, która nie cofa się przed żadną ofiarą - pasyjną refleksję cechuje szczególna głębia i intensywność. I wciąż inspiruje.

Sztuka „Pomiędzy” autorstwa Edyty Dudy-Olechowskiej, scenarzystki i reżyserki tego przedstawienia, pozwala spojrzeć na te wydarzenia na nowo, z perspektywy przyjaciół Jezusa, gapiów, a nawet wrogów. Opowieść przywołuje ewangeliczne relacje pojmania, męki i śmierci Chrystusa, zaś pomiędzy fragmentami biblijnego tekstu pojawiają się, wyczytane przez artystkę między wierszami emocje, decyzje, spotkania. Wszystko to w interpretacjach zaproszonych do projektu znakomitych aktorów, związanych z czołowymi warszawskimi teatrami, znanych również z produkcji filmowych i telewizyjnych - Filipa Kosiora, Pawła Koślika, Mateusza Webera, Waldemara Barwińskiego, Norberta Kaczorowskiego. W roli Jana zadebiutuje Szymon Kuczyński, a znany jako głos Teleexpressu Maciek Mateo Szklarz w roli narratora, uczyni obraz jeszcze bardziej współczesnym i bliskim. Szczególną rolę „Adama” - człowieka poszukującego Boga - wyśpiewa utalentowany wokalista, Sebastian Dudzik.

Emocje, które towarzyszyły historii śmierci Jezusa Chrystusa wyrazi we współczesnych pieśniach pasyjnych również Sienna Gospel Choir, warszawski chór pod dyrekcją Anny Bajak, nagrodzony m.in. złotym medalem oraz Grand Prix na Europejskiej Olimpiadzie Chórów w Rydze. Kilkudziesięcioosobowy chór wraz z zespołem muzyków po raz kolejny zaprezentuje swoje możliwości, prowadząc słuchaczy od intymnych lirycznych wykonań do monumentalnych hymnów.

Gospodarzem wieczoru jest warszawski zbór kościoła zielonoświątkowego, protestancki kościół o charakterze ewangelikalnym i jednocześnie siedziba Sienna Gospel Choir. Jak podkreślają organizatorzy, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa pozostają fundamentem wiary i nadziei chrześcijan wszystkich tradycji. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, a wstęp jest nieodpłatny, w miarę wolnych miejsc. Wieczór zakończy krótkie nabożeństwo Wielkopiątkowe, prowadzone przez pastora Arkadiusza Kuczyńskiego.

WIELKI PIĄTEK
30 marca, g. 19:00, kaplica kościoła zielonoświątkowego
ul. Sienna 68/70, Warszawa
wstęp wolny
www.sienna.waw.pl

„POMIĘDZY"
reżyseria i scenariusz Edyty Dudy-Olechowskiej na podstawie fragmentów Ewangelii

występują:
Sebastian Dudzik - Adam
Filip Kosior - Jezus
Waldemar Barwiński - Ważny
Mateusz Weber - Judasz
Paweł Koślik - Piłat
Norbert Kaczorowski - Piotr / Złoczyńca 2
Szymon Kuczyński - Jan / Złoczyńca 1
Maciek Mateo Szklarz - Narrator

SIENNA GOSPEL CHOIR
pieśni pasyjne
chór pod dyrekcją Anny Bajak
Konrad Kuchciak – piano
Andrzej Solarski – gitara basowa
Jonasz Stępień – gitara elektryczna
Wojciech Bylica – perkusja

Soliści:
Aleksandra Hulecka
Natalia Bajak
Anna Mazurek
Adam Czapla

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.