Apetyt na prawdę: Jak ci idzie?

Apetyt na prawdę: Jak ci idzie?

Barb Raveling 02 stycznia 2017

Czasem dobrze zrobić sobie przerwę i rozejrzeć się wokół. Przyjrzeć się swojemu życiu i zastanowić się, co działa, a co nie i zabrać się za to, co wymaga zmian.

Podobnie jest z jedzeniem. Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, nad którymi dziedzinami musimy najbardziej pracować, możemy właśnie tam skierować nasze wysiłki. Zachęcam, byśmy dzisiaj dokonali ewaluacji naszych nawyków żywieniowych i dzięki temu lepiej określili problematyczne zachowania. Sama czasem przeprowadzam taką ocenę i odkryłam, że już sama świadomość moich słabych punktów wiele wnosi (u mnie osobiście to słabość do dobrego jedzenia i skłonność do podjadania).

Pytania do ewaluacji

 1. Jakie główne zasady określają twoją dietę?

 2. Czy masz jakieś zasady pomocnicze? Jakie?

 3. O jakiej porze dnia lub kiedy w ciągu tygodnia najczęściej łamiesz te zasady?

 4. W jakich sytuacjach najczęsciej łamiesz zasady? (Np. w czasie pracy, przy oglądaniu telewizji, na spotkaniach ze znajomymi…)

 5. Czy któreś z tych emocji prowokują cię do jedzenia: złość, lęk, nuda, stres, ekscytacja, niezadowolenie, zazdrość, poczucie osądu, niepewność?

 6. Przyjrzyj się swoim dotychczasowym odpowiedziom. Spróbuj zanotować jakieś praktyczne rozwiązania, które pomogą ci w przestrzeganiu przyjętych zasad.

 7. Czy czujesz, że potrzeba ci bardziej precyzyjnych zasad? (Pamiętaj, nie ma zasad które sprawią, że magicznie schudniesz i utrzymasz zdrową wagę).

 8. Oceń w skali od 1 do 10 swoją sumienność w studiowaniu Biblii pod kątem samokontroli i przemiany myślenia nt. jedzenia.

 9. Jeśli nie byłeś zbyt sumienny, dlaczego? Czy coś ci w tym przeszkadza?

 10. Spróbuj zaproponować praktyczne rozwiązania, które pomogą ci w regularnym studiowaniu Biblii.

 11. Rozważ podjęcie jednego z trzech poniższych wyzwań:
  1. „Daj sobie szansę” - Każdego ranka czytaj Biblię i rozmawiaj z Bogiem o wyzwaniach związanych z samokontrolą w odżywianiu.
  2. „Spróbuj pójść głębiej” - Każdego ranka czytaj Biblię i rozmawiaj z Bogiem o wyzwaniach związanych z samokontrolą w odżywianiu. Dodatkowo przygotuj sobie kilka (np. 5) karteczek-wizytówek z kluczowymi wersetami, które pomagają ci w twoich zmaganiach. Przeglądaj je kilka razy dziennie.
  3. „Idź na całość” - Każdego ranka czytaj Biblię i rozmawiaj z Bogiem, przygotuj karteczki-wizytówki z wersetami, a także sięgaj po Pismo Święte bezpośrednio przed problematycznym momentem w ciągu dnia, np. wieczorem, po kolacji.

 12. Spróbuj zaprosić kogoś, by wspierał cię w walce i sam też zaoferuj swoje wsparcie. Razem macie dużo większe szanse na sukces!

Kolejna część studium już za tydzień.


* Niniejsze studium dotyczy postaw wobec jedzenia i wobec Boga i nie jest dietą odchudzającą, choć z pewnością będzie pomocne w zbudowaniu zdrowych nawyków. Jeśli uważasz, że twoja waga jest nieprawidłowa,sprawdź swoje BMI i najlepiej skonsultuj się z dietetykiem. Jeśli czujesz intensywną niechęć do własnego ciała lub jeśli odżywianie stało się najważniejszą dziedziną twojego życia, poszukaj pomocy w osobie mądrego duszpasterza, psychologa lub psychiatry.

 • TAGI: Biblia | Dyscyplina | Odchudzanie | Wolność
Barb Raveling

Autor: Barb Raveling

Chrześcijanka od przeszło 40 lat, choć przez większość swojego życia zmagała się z konsekwencjami złych nawyków, wobec których czuła się bezsilna. Kilkanaście lat temu odkryła, że Pismo Święte wnosi Bożą mądrość w te z pozoru banalne zmagania i zaczęła się cieszyć nową wolnością w swoim życiu. Autorka książek i artykułów poświęconych biblijnemu spojrzeniu na odchudzanie, poczucie własnej wartości, kwestie uzależnień i chrześcijańskiej wolności. Blogerka, publikuje studia biblijne (www.barbraveling.com). Żona, mama czwórki dzieci, miłośniczka aktywnego wypoczynku.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.