Apetyt na prawdę: Świąteczne obżarstwo

Apetyt na prawdę: Świąteczne obżarstwo

Barb Raveling 19 grudnia 2016

Wesołych Świąt! Uznałam, że warto porozmawiać o świątecznym obżarstwie, jako że każdy z nas będzie miał w nadchodzących dniach mnóstwo okazji do łamania przyjętych wcześniej zasad. Łamanie zasad w czasie świąt jest szczególnie łatwe, bo wiele czynników działa przeciwko naszym szlachetnym postanowieniom.

Wypadamy ze zwykłego rytmu. Otaczają nas ludzie, którzy jedzą bez opamiętania. Na każdym kroku kuszą nas wspaniałe dania. Co więcej, czujemy się usprawiedliwieni - w końcu są święta!

Przestrzeganie swojej żywieniowej dyscypliny w takim okresie wymaga szczególnej uwagi. Oto trzy strategie, które pomogą ci zwalczać świąteczne pokusy:

 1. Zacznij dzień od spotkania z Bożą prawdą. Każdy świąteczny poranek spędzaj na czytaniu Pisma Świętego.

 2. Nie zapominaj o zasadach. Dzięki temu nie wpadniesz w tryb rozumowania: „jem co się da, przecież są święta”. Jeśli uznasz, że chcesz jeść więcej niż zwykle, dopasuj tymczasowo swoje granice do tych postanowień, ale nie rezygnuj z nich całkowicie. Powiedz sobie jasno, że zjesz 3 posiłki i dwie przekąski zamiast jednej, albo że dysponujesz 2500 kaloriami zamiast 1200. Najważniejsze, by nie rezygnować z samokontroli i nie popaść w obżarstwo (a także nie nazbierać świątecznych kilogramów). Ustal swoje granice tak, by dać sobie możliwie najlepsze szanse zrealizowania tego celu. Jeśli czujesz, że tak będzie lepiej, w ogóle ich nie zmieniaj na czas świąt i wytrwale trzymaj się stałych zasad.

 3. Skup się na ludziach, a nie na jedzeniu. Dawniej sądziłam, że ograniczanie jedzenia musi rujnować radość świąt. Prawda jest taka, że cieszę się nimi dużo bardziej, odkąd umiem się opanować przy stole. A przy tym zdałam sobie sprawę, że Bóg oczekuje ode mnie czegoś zupełnie innego - nie chce, bym skupiała swoją miłość na jedzeniu, ale na ludziach, z którymi spędzam świąteczne dni.

Poniżej zamieszczam kilka pytań do rozważenia każdego ranka, zwłaszcza podczas świąt lub wakacji. Spróbuj korzystać z dziennika i notować swoje odpowiedzi. Pytania pochodzą z mojej aplikacji,“I Deserve a Donut” (w jęz. angielskim).

Pytania do rozważenia

 1. Czy chcesz w czasie tych świąt/wakacji schudnąć, utyć, czy utrzymać wagę?

 2. Co musisz robić, by osiągnąć ten cel?

 3. Czy jedzenie wszystkiego na co masz ochotę sprawi, że święta/wakacje będą fajniejsze? Wyjaśnij swój punkt widzenia, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki.

 4. Patrząc na wcześniejsze doświadczenia, co się dzieje gdy oddajesz się świątecznemu/wakacyjnemu obżarstwu?

 5. Czy chcesz, by tak się stało?

 6. Czy w praktykowaniu umiaru pomoże ci dopasowanie zasad do świątecznych realiów? Czy musisz wprowadzić jakieś tymczasowe zmiany?

 7. Czy przychodzą ci do głowy jakieś proste, skuteczne granice, których lepiej nie przekraczać?

 8. Czy trzymanie się zasad jest zwykle łatwe, czy wymaga pewnych poświęceń?

 9. Co musisz poświęcić, by trzymać się swoich zasad w czasie świąt?

 10. Co zyskasz, jeśli będziesz przestrzegać zasad?

 11. Czy Czy patrząc na to, co możesz zyskać, uważasz że warto przestrzegać przyjętych zasad?

Studium Biblijne

Przeczytaj uważnie poniższe wersety:

Rzym 13,14
Kolosan 3,17
1 Kor 6,12-13
1 Tes 5,6-8
1 Jana 2,1-17

Porozmawiaj z Bogiem o swoich i Jego oczekiwaniach. Spędź trochę czasu na dziękczynieniu za wszystko, co masz.

Kolejna część studium już za tydzień.


* Niniejsze studium dotyczy postaw wobec jedzenia i wobec Boga, i nie jest dietą odchudzającą, choć z pewnością będzie pomocne w zbudowaniu zdrowych nawyków. Jeśli uważasz, że twoja waga jest nieprawidłowa,sprawdź swoje BMI i najlepiej skonsultuj się z dietetykiem. Jeśli czujesz intensywną niechęć do własnego ciała lub jeśli odżywianie stało się najważniejszą dziedziną twojego życia, poszukaj pomocy w osobie mądrego duszpasterza, psychologa lub psychiatry.

 • TAGI: Dieta | Obżarstwo | Odchudzanie | Święta
Barb Raveling

Autor: Barb Raveling

Chrześcijanka od przeszło 40 lat, choć przez większość swojego życia zmagała się z konsekwencjami złych nawyków, wobec których czuła się bezsilna. Kilkanaście lat temu odkryła, że Pismo Święte wnosi Bożą mądrość w te z pozoru banalne zmagania i zaczęła się cieszyć nową wolnością w swoim życiu. Autorka książek i artykułów poświęconych biblijnemu spojrzeniu na odchudzanie, poczucie własnej wartości, kwestie uzależnień i chrześcijańskiej wolności. Blogerka, publikuje studia biblijne (www.barbraveling.com). Żona, mama czwórki dzieci, miłośniczka aktywnego wypoczynku.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.