Jezus w Arabii Saudyjskiej
fot. OM International

Jezus w Arabii Saudyjskiej

OM International 14 czerwca 2014

Bliski Wschód był nie tylko kolebką cywilizacji zachodu, ale też celem apostolskich podróży misyjnych. Dziś Arabia Saudyjska, duchowe serce islamu z historyczną Mekką, zajmuje szóste miejsce na liście krajów, gdzie chrześcijanie prześladowani są najbardziej.

 


Nie ma w Arabii Saudyjskiej oficjalnie funkcjonujących, lokalnych wspólnot chrześcijańskich. Za porzucenie islamu grozi śmierć, a prawa człowieka są nagminnie łamane. A jednak, nie zważając na ryzyko, od lat mieszkają tam misjonarze. W ostatnich latach do Jezusa zwraca się coraz więcej ludzi. Coraz częściej nie są to, jak wcześniej, samotni mężczyźni, ale także kobiety, a nawet całe rodziny. Jest to wielki przełom w tamtejszej kulturze, która do tradycyjnych relacji rodzinnych przywiązuje ogromną wagę. Przekonaj się o tym, czytając notatki misyjnego reportera, Grega Kernaghana.

Pieśni samotności

Fatma pisze pieśni chrześcijańskie i publikuje je w internecie, gdzie wcześniej poznała misjonarzy i usłyszała Ewangelię o Jezusie. W ślad za nią nawróciły się także jej dwie siostry. Te kobiety nigdy osobiście nie poznały żadnych innych chrześcijan. Jakiś uzdolniony muzycznie mężczyzna z sąsiedniego Bahrainu komponuje do tych piesni melodie i zamieszcza swoje wykonania na YouTube.

Medialna rewolucja

Za pośrednictwem współczesnych mediów nawróciła się też inna Arabka, Jasmina. Gdy jej rodzice odkryli jej nową wiarę, postanowili wydać ją za mąż za fanatycznego muzułmanina. Chrześcijańscy znajomi z internetu zaczęli się modlić o cud i mężczyzna w ostatniej chwili odwołał ślub. W między czasie minęło wzburzenie rodziców, a siostra niedoszłej panny młodej, widząc jej wiarę i wytrwałość w cierpieniu, również przyjęła Chrystusa.

Yazid, mężczyzna w średnim wieku, również poznał Pana za pośrednictwem mediów, choć Bóg pociągnął go ku sobie przez wizje i sny. Gdy pewnego razu znudzony przeglądał w pracy strony internetowe, usłyszał wyraźny głos, który kazał mu czytać Injil (Pismo Święte po arabsku).  Yazid posłuchał głosu i ściągnął na swój komputer Biblię. Gdy tylko siadał przy biurku, Bóg ponaglał go, by czytał dalej. W krótkim czasie przebrnął przez Stary Testament, a kiedy zaczął czytać ewangelie, poczuł jakby rozproszyła się ciemność i wszystkie wcześniejsze fragmenty nabrały sensu.

Wkrótce Yazid spragniony chrześcijańskich treści zaczął słuchać kazań w internecie. Zadzwonił do jednego z zachodnich pastorów, a ten pomógł mu skontaktować się z lokalnymi misjonarzami. Mężczyzna przyjął chrzest, ale wciąż nie był pewien, czy jego grzechy zostały przebaczone. Wszystko zmienił się pewnej nocy, gdy w widzeniu zobaczył Jezusa i usłyszał zapewnienie Bożego przebaczenia. Nie bacząc na ryzyko, zaczął odważnie głosić Ewangelię rodzinie, sąsiadom i kolegom w pracy. Niedługo później zastał zamknięte drzwi do domu i swoje rzeczy wystawione na ulicy. Po kilku dniach rodzina przyjęła go z powrotem, a córka Yazida również czyta Injil.

List od siostry

Fadili przyśniła się jej mieszkająca w USA siostra. Następnego dnia, ta sama siostra przysłała email, w którym dokładnie wyjaśniła swoje spotkanie z Jezusem i Ewangelię, która zmieniła jej życie. Dzięki przeżyciom poprzedniej nocy, Fadia po lekturze listu bez wahania uwierzyła. Poruszona, razem z mężem, który pragnął zrozumieć co się dzieje, wybrała się odwiedzić siostrę w USA. Mężczyzna zbadał sytuację, uznał nowy sposób życia szwagierki za niegroźny i dziś pozwala żonie praktykować chrześcijaństwo w domowym zaciszu. Kobieta nie zna w swoim kraju nikogo wierzącego i nawet Boże Narodzenie obchodzi przez internet z rodziną z USA. Być może w jej mieście są inni chrześcijanie, ale strach i nieufność utrudniają nawiązanie kontaktu.

Gorliwy starzec

Nazim, mimo podeszłego wieku, jest wciąż wysokim, postawnym mężczyzną. Pewnego dnia, wchodząc po schodach, miał wizję od Boga i upadł. Zobaczył światłość i aniołów, którzy ogłaszali „Oto Król jest przy tobie”. Saudyjczycy mają dość dobrą świadomość, kim jest Jezus i Nazim od razu zrozumiał, że to On jest Królem. Natychmiast zaczął głosić wszystkim napotkanym ludziom Ewangelię, choć ledwie ją znał. W swojej gorliwości zawiesił na samochodzie krzyż i wkrótce został zatrzymany przez policję. Im także opowiadał o Jezusie i choć musiał zdjąć krzyż, funkcjonariusze puścili go wolno. Nie wiedzieli co począć z zachwyconym Jezusem starcem.

Podwójne błogosławieństwo

Dahab poprosiła siostrę, która jechała na wycieczkę do Londynu, by ta przywiozła jej Biblię w języku arabskim. Pod wpływem czytania Słowa Bożego przyjęła Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela, a mąż nie zabronił jej wierzyć, pod warunkiem, że będzie dyskretna i ostrożna. Dahab była do tej pory bezpłodna i przeżywała z tego powodu straszliwe upokorzenia. Krótko po nawróceniu zaszła w ciążę i urodziła bliźniaki – dwóch synów, co jest oznaką wyjątkowego błogosławieństwa. Cała rodzina uznała to za przejaw Bożej przychylności w kontekście jej nowej wiary. Dahab może być dzięki temu świadectwem dla swojej rodziny i otwarcie modlić się, by i oni poznali Ewangelię.

OM International

Autor: OM International

Operation Mobilisation (w skrócie OM) to organizacja, która powstała w 1957 roku, a obecnie działa w przeszło 110 krajach. Jej misją jest motywowanie i wyposażanie ludzi, by dzielili się Bożą miłością z mieszkańcami całej ziemi. OM stara się umacniać istniejące społeczności chrześcijańskie, a w miejscach, gdzie Jezus nie jest jeszcze znany – zakładać nowe. Więcej: www.ompolska.org


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.