Karawana idzie dalej

Arkadiusz Kuczyński 03 września 2014

Przysłowia to przejaw mądrości ludowej, która wynika z obserwacji życia i powszechnych doświadczeń ludzi, niezależnie od czasów i szerokości geograficznej. Takie maksymy są ciagle aktualne, pouczające i inspirujące. Jednym z takich przysłów jest powiedzenie: Psy szczekają, karawana idzie dalej.

Mimo tego, że wielu z nas może odbierać jego wydźwięk negatywnie i obraźliwe, to jednak jego przesłanie jest pozytywne dla tych, którzy w tym, co robią, znajdują się pod jakąś presją. Może to być presja okoliczności, własnych emocji, wątpliwości, krytyki ludzi czy czegokolwiek innego, co próbuje odwieść ich od wyznaczonego kursu.

Często zmuszeni jesteśmy podejmować działanie, nawet ryzykowne, które nie zawsze jest dla innych zrozumiałe i przyjemne, ale konieczne dla dobra jakiejś sprawy, wspólnoty czy rozwoju Bożego Królestwa. W takich okolicznościach przytoczone powiedzenie pomaga nam zachować dystans wobec negatywnej presji i zachęca, by trzymać się swoich przekonań, które pomagają nam osiągnąć wyznaczone cele lub zrealizować swoje powołanie.

Według mnie jest to powiedzenie, które powinno znaleźć się w podstawowym wyposażeniu każdego szanującego się lidera, a zarazem powinno być stosowane z umiarem: mądrze i bez arogancji.

Arkadiusz Kuczyński

Autor: Arkadiusz Kuczyński

Urodził się i wychowywał w Trójmieście. Tam też nawrócił się podczas nauki w szkole średniej, w 1984 roku. Po ukończeniu szkoły średniej odbył zasadniczą służbę wojskową, podczas której odebrał wyraźne powołanie do służby Bogu. Absolwent studiów teologicznych (WST, ChAT), duchowny, członek Prezydium Naczelnej Rady Kościoła Zielonoświątkowego w RP i wykładowca w WSTS. Od 1994 drugi pastor Zboru Stołecznego Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Siennej. 21 października 2001 r. został wprowadzony w urząd pierwszego pastora tej społeczności. Żonaty z Bogną, która wraz z nim tworzy i realizuje wizję i kierunek działania Zboru Stołecznego. Oboje są szczęśliwymi rodzicami Moniki, Szymona i Piotra.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zamieszczanych treści bez zezwolenia zabronione.